Argentina odbranila zlato
Jedan gol je presudio u finalu

M. Maksimović

Fudbaleri Argentine obranili su zlatnu medalju osvojenu prije četiri godine na Olimpijskim igrama u Atini. I ovaj put su kao i prije četiri godine do zlatne medalje stigli minimalnom pobjedom 1:0.

Prije četiri godine protiv Paragvaja, a ovaj put protiv Nigeriji. Na ovaj način su se ''gaučosi'' revanširali Nigeriji za poraz u finalu OI 1996. godine u Atlanti kada je Nigerija slavila 3:2.

Finalna utakmica je odigrana na Nacionalnom stadionu '' Pričije gnijezdo'' pred 89.102 gledalaca, a utakmica je počela u za nas nenormalnom terminu u 12 sati po lokalnom vremenu i po izuzetnom toplom vremenu (32 stepana u tom trenutku). U takvim uslovima nismo vidjeli utakmicu koju smo očekivali, pogotovo ne u prvom poluvremenu, a gol odluke je stigao u 58. minuti. Leo Messi je na lijevoj strani pronašao Angela Di Mariu koji je nakon sjajnog prodora lobovao nigerijskog golmana Ambrusea Vanzekina.

Nakon primljenog gola šansu za izjednačenje je imala Nigerija, ali je ostalo 1:0. U 69. minuti je zbog velike vrućine i sparine sudija Viktor Kassai prekinuo utakmicu kako bi se igrači osvježili a u 88. minuti je zbog povrede morao igru napustiti strijelac jedinog gola 20-godišnji veznjak Benfice Di Maria. U finišu su fudbaleri Nigeriji tražili put prema produžecima, ali su se Argentinci odbranili.
Tako je Argentina postala prva reprezentacija koja je obranila naslov olimpijskog prvaka nakon Mađarske koja je slavila 1964. i 1968. godine.

Potražite više informacija na temu Kvalifikacije za SP:

Do finala su Argentinci savladali Obalu Slonovače 2:1, Australiju 1:0, Srbiju 2:0, Holandiju u četvrtfinalu 2:1 te Brazil u polufinalu 3:0.