BiH poražena i od Velike Britanije
Tavićeva je ubacila 8 poena

Kvalifikacije košarkašica za ostanak u A Diviziji

Podmlađena ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine doživjela je i drugi poraz u kvalifikacijama za opstanak u A Diviziji. Večeras su od naših djevojaka bile bolje reprezentativke Velike Britanije, koje su u Šefildu slavile pobjedu rezultatom 91:58.

Od samog početka susreta domaće košarkašice dale su do znanja da im je pobjeda imperativ. Istina, u trećoj minuti izabranice selektora Vesne Bajkuše imale su vodstvo od pola koša (7:8), a ujedno ovo je bila i jedina prednost koju su imale naše košarkašice. Dvije minute kasnije semafor je pokazivao egal (9:9), a kompletan ostatak meča pripao je domaćim kočarkašicama.

Prvi period igre domaće su riješile u svoju korist rezultatom 26:14, da bi do odmora otišle na „plus 25“ (50:25). Nešto jači otpor Bajkušine izabranice pružile su u trećoj četvrtini koju su riješile u svoju korist rezultatom 22:18.

Ipak, Britanke su na otvaranju posljednjeg perioda igre napravile seriju od 9:0 te potvrdile da su u periodu od 20. do 30. minuta imale samo loših deset minuta. Do kraja meča prednost domaćih je rasla do konačnih 91:58.

Najefikasnija igračica utakmice bila je Nataša Mikić koja je ubacila 27 poena, uz sedam skokova. Solidna je bila i Anja Stupar koja je dodala 13 poena i osam skokova, ali to nije bilo dovoljno da se spriječi nova katastrofa našeg nacionalnog tima.

Naredni susret izabranice Vesne Bajkuše igraju 10. januara protiv Finske na domaćem parketu.

Velika Britanija – BiH 91:5826:14, 24:11, 18:22, 23:11
VELIKA BRITANIJA:
Mason 17, Kaznica, Collins 11, Lavin 15, H. Naylor 2, Yea 13, S. Naylor, Buller 14, Hutchinson 6, Butters 2, Hoffman 11, McKay.
BOSNA I HERCEGOVINA: Tavić 8, Mikić 27, Mušić, Vrančić, Kovačević 3, Lokmić, Omerbašić 2, Džinić, Stupar 13, Rahmanović, Papčević 5.
Rezultati
1. kolo: BiH – Rumunija 66:111, Finska – Velika Britanija 61:63; 2. kolo: Rumunija – Finska 80:49, Velika Britanija – BiH 91:58.