
Za sada su dvije osobe preminule
Kultni stadion poprište tragedije: Spašavala se živa glava, huligani uhvatili legendu, ima mrtvih...
U noći sa četvrtka na petak po centralnoevropskom vremenu došlo je do nove tragedije na fudbalskim terenima. Za sada je dvoje mrtvih, a živu glavu je spašavao i jedan od najboljih veznjaka u posljednjih 15-ak godina - Arturo Vidal.
Najmanje dvoje navijača umrlo je prije utakmice Copa Libertadores između čilenaskog Colo Cola i brazilske Fortaleze u blizini stadiona Monumental u Santiagu.
Prema vlastima, skupina navijača pokušala je na silu ući na stadion i srušila jednu od zaštitnih ograda stadiona. Žrtve su navodno bile zarobljene ispod njih.
Utakmica je kasnije prekinuta u 70. minuti zbog neobuzdanih navijača, iako nije bilo odmah jasno je li to povezano s ranijim smrtnim slučajevima.
Tužitelj Francisco Morales rekao je da je grupa navijača pokušala pristupiti stadionu Monumental kroz zgradu koja se nalazi uz dvoranu, a policija ih je pokušala spriječiti da uđu.
"Nastao je stampedo, što je rezultiralo urušavanjem ograde", rekao je Morales te dodao: "Trenutno istražujemo je li u smrt umiješano policijsko vozilo."
Oglasi
Vlasti su saopštile kako je jedna od osoba umrla na mjestu događaja, a druga u obližnjoj medicinskoj klinici.
El momento exacto en que los hinchas de Colo-Colo invadieron el estadio y los jugadores de Fortaleza debieron ingresar al vestuario del estadio Monumental de Chile 🏆⚠️
— Out of Context Libertadores (@OC_Libertadores) April 11, 2025
➜ El jugador del Cacique, Emiliano Amor, fue el primero en ir a resguardar a los futbolistas brasileños 👏 pic.twitter.com/z8WvclSjgc
Kasnije je utakmica između Colo Cola i Fortaleze prekinuta u 70. minuti pri rezultatu 0:0, kada je grupa domaćih navijača započela nerede ubacivanjem predmeta na teren.
Mendel Bydlowski, periodista de ESPN Brasil, mostró en vivo una de las barras de hierro arrojadas al campo de juego durante el partido entre Colo-Colo y Fortaleza 🏆⚠️ pic.twitter.com/A2txZ6RgB2
— Out of Context Libertadores (@OC_Libertadores) April 11, 2025
Nije jasno jesu li neredi povezani sa smrću navijača prije utakmice.
Oglasi
Igrači Fortaleze potrčali su u zaklon u svlačionicu, dok su igrači Colo Cola predvođeni kapetanom Estebanom Pavezom i Arturom Vidalom pokušali smiriti navijače.

Sudije predvođene Urugvajcem Gustavom Tejerom, obavijestila je igrače da je utakmica prekinuta, a svi su otišli u svlačionicu. Kasnije je objavljeno da je utakmica službeno prekinuta.
Hay incidentes en las afueras del Estadio Monumental de Santiago tras la muerte de dos hinchas de Colo-Colo, a causa de la intervención de carabineros durante el operativo previo al duelo ante Fortaleza por la Copa Libertadores 🏆⚠️
— Out of Context Libertadores (@OC_Libertadores) April 11, 2025
pic.twitter.com/Y2OPwsKZuQ
"CONMEBOL duboko žali zbog smrti dvojice navijača u blizini stadiona Monumental prije početka utakmice između Colo Cola i Fortaleze", saopštilo je upravno tijelo južnoameričkog fudbala.
Organizovati utakmice u Južnoj Americi je pravi izazov, problemi s ulaznicama su česta pojava i realni kapaciteti stadiona se obično nadmaše, pogotovo kad su u pitanju susreti od velikog značaja.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.