Estonci se sjećaju Elvira Baljića
Baljićeva četiri gola 1999. godine

Čekamo drugu pobjedu

M. Maksimović

Večerašnja utakmica između BiH i Estonije bit će ukupno četvrti međusobni susret ove dvije selekcije. Estonci su danas 128. reprezentacija na FIFA-inoj rang listi, a u odnosu na prošli mjesec doživjeli su pad za sedam mjesta.

U posljednjih šest utakmica Estonija je upisala dvije pobjede i to protiv Farskih Ostrva 4:3, odnosno protiv Malte 2:1, dok je poraženi u duelima sa Latvijom, Litvom i Belgijom. Ovim rezultatima se može dodati i domaći remi protiv Gruzije.

Naša reprezentacija je sa Estonijom igrala tri puta. Prvi put 5. septembra 1998. godine. Radilo se o kvalifikacijama za EURO 2000 u Belgiji i Holandiji. Susret protiv Estonije bio je drugi domaći na početku kvalifikacija, nakon minimalne pobjede nad Farskim Ostrvima 1:0. Nova tri boda tada smo već upisali, ali ih na kraju nismo osvojili.

U 24. minuti utakmice Mirsad Dedić  je prilikom intervencije pogodio loptom Mirsada Hibića i lopta je završila u našoj mreži. Kasnije su se redale prilike ali smo osvojili samo bod, Sergej Barbarez je zabio iz penala 15 minuta prije kraja. Već tada se stolica tadašnjeg selektora Džemaludina Mušovića
počela ljuljati, a popularni '' Muše'' nije dočekao kraj kvalifikacija.

Kvalifikacije smo zaključili utakmicom protiv Estonije 9. oktobra 1999.godine. Opet su Estonci prvi poveli, Oper je bio strijelac već u 4. minuti. Do odlaska na odmor Elvir Baljić je zabio gol za 1:1, a u nastavku utakmice je do kraja izludio Estonce zabivši još tri komada. I danas kada Estoncima spomenete našu reprezentaciju pitaju naravno za Baljića. Na klupi reprezentacije BiH je sjedio Faruk Hadžibegić, to je bila njegova posljednja utakmica u ulozi selektora.

Posljednji put smo sa Estonijom igrali 17. avgusta 2005. godine.Hasagić, Brašnić, Berberović, Spahić i Misimović su mogu sjećati te utakmice. Radilo se o prijateljskom susretu, selektor je bio Baka Slišković, a '' Esti'' su slavili golom Viikmaea.  Opet su se naši ispromašivali, dobro je branio Kotenko. Valjda neće biti tako večera.

Hibić, Katana (od 55. min Mujčin), Halilović (od 77.min Bolić), Barbarez,
Salihamidžić, Baljić. Selektor: Džemaludin Mušović.
ESTONIJA - Poom, Smirnov, Kirs, Simson, Rooba (od 83. min Meet),
Alonen, Terehov, Oper, Kristal (od 83.min Viikmae),
Rein, Zelinski. Selektor Teitur Thordarson.

Potražite više informacija na temu Kvalifikacije za SP:

ESTONIJA - BIH 1:4 (09.10.1999)

Talin - Stadion Kadriorg
Sudija - Roelof  Luinge (Holandija)
Strijelci - 1:0 Oper (4), 1:1 Baljić (42), 1:2 Baljić (57), 1:3 Baljić (67), 1:4 Baljić (87)
ESTONIJA - Kaalma, Piiroja, Kirs, Simson, Anniste (od 61.min Saviuk),
Alonen, Terehov (od 73. min Bronin), Oper, Kristal, Reim,
Zelinski (39. min Viikmae). Selektor Teitur Thordarson.
BIH - Gušo, Joldić, Kapetanović, Hujdurović, Varešanović,
Beširević, Ihtijarević, Šabić (60 min Duro), Bolić (od 80. min Mujčin),
Baljić (od 88. min Avdić), Topić. Selektor Faruk Hadžibegić.

PRIJATELJSKA UTAKMICA
ESTONIJA - BIH 1:0 (17.08.2005)

Tallinn, -  Stadion A. Le Coq Arena
Sudija - Peter Fjördfeldt (Švedska)
Strijelci - 1:0 Vikame (35)
ESTONIJA - Kotenko, Jaager, Stepanov, Piiroja, Rooba (od 51. min Smirnov),
Leetma, Terehov Klavan, Viikmae (od 74. min Neemelo), Oper, Kruglov. Selektor Jelle Goes