
Drugo po snazi evropsko takmičenje
Evropa lige počinje sa 16 timova: Žrijeb je jako bitan i za bh. klubove, Dinamo imao glavnu ulogu
Poznati su svi učesnici u evropskim takmičenja u sezoni 2025/2026 i sada klubovi čekaju sredinu juna, tačnije 17. i 18. juna da vide u žrijebu koga će dobiti za protivnika.
Od ranije je poznato da će Bosna i Hercegovina imati četiri predstavnika. Zrinjski će kao prvak u prvo pretkolo Lige prvaka, Sarajevo kao osvajač kupa kreće od drugog pretkola Konferencijske lige, a Borac i Željezničar će krenuti od prvog pretkola Konferencijske lige.
Pisali smo i o potencijalnim protivnicima bh. klubova, a za bh. klubove koji su u Konferencijskoj ligi (Sarajevo, Borac i Željezničar), jako je bitno i prvo pretkolo Evropa lige.
UEFA je prošle sezone donijela odluku da i Evropa liga ima četiri pretkola kao i ostala dva evropska takmičenja, ali sa manjim brojem klubova.
Tako će u prvom pretkolu biti samo 16 osvajača nacionalnih kupova država koje su plasirane od 16. do 32. mjesta na UEFA rang listi, međutim i tu je bilo pomjeranja.
Oglasi
Dinamo Zagreb je kao viceprvak Hrvatske trebao krenuti od prvog pretkola, ali Chelsea ja osvojio Konferencijsku ligu i to mjesto koje vodi u Evropa ligu ostavio prazno jer su kroz prvenstvo izborili plasman u Ligu prvaka.
Pomenuto prazno mjesto od strane Chelseaja zauzima ekipa sa najvećim koeficijentom u pretkolu Evropa lige, a to je ove sezone bio zagrebački Dinamo koji će tako direktno u ligašku stazu Evropa lige i tek će u septembru u evropske izazove i preskočit će četiri pretkola.
Dinamo je tako obradovao Finsku, čiji se osvajač Kupa pomjerio na UEFA tabeli i uskočio u prvo pretkolo Evropa lige.
U prvom pretkolu Evropa lige, dakle imamo 16 klubova, a jako je bitno i za bh. klubove. Ekipa koje budu eliminisane u prvom pretkolu Evropa lige sele u drugo pretkolo Konferencijske lige u klasičnu stazu, dakle mogući su rivali bh. klubova u drugom pretkolu.
Poraženi u prvom pretkolu Evropa lige će biti razvrstani prema koeficijentu u drugom pretkolu Konferencijske lige.
Oglasi
U prvom prektolu Evropa gledamo 16 klubova, a nositelji su: Shakhtar Donetsk (Ukrajina), Leiga Varšava (Poljska), Partizan (Srbija), Sheriff Tiraspol (Moldavija), Cluj (Rumunija), Hapoel Beer-Sheva (Izrael), Celje (Slovenija), Spartak Trnava (Slovačka).
U prvom prektolu Evropa lige status nositelja nemaju: AEK Larnaca (Kipar), Hacken (Švedska), Paksi (Mađarska), Levski Sofija (Bugarska), Sabah (Azerbejdžan), Ilves (Finska), Aktobe (Kazahstan), FC Prirshtina (Kosovo).
Dakle, poraženi u prvom pretkolu Evropa lige sele u drugo pretkolo Konferencijske lige i tu su poTencijalni rivali bh. klubova, a prema koeficijentu i to je poznato.
Potencijalni protivnici Sarajeva i Željezničara iz prvog pretkola Evropa lige su: Shakhtar Donetsk (Ukrajina), Leiga Varšava (Poljska), Partizan (Srbija), Sheriff Tiraspol (Moldavija), Cluj (Rumunija), Hapoel Beer-Sheva (Izrael), Celje (Slovenija), Spartak Trnava (Slovačka), AEK Larnaca (Kipar), Hacken (Švedska).
Potencijalni protivnici Borca iz prvog pretkola Evropa lige su: Paksi (Mađarska), Levski Sofija (Bugarska), Sabah (Azerbejdžan), Ilves (Finska), Aktobe (Kazahstan), a zbog političkih razloga i ranije odluke UEFA-,e među ovim klubovima ne može biti FC Prishtina.
Da još jednom ponovimo, bh. klubovi prate prvo pretkolo Evropa lige i gledaju koje će ekipe biti eliminisane jer poraženi dolaze u drugo pretkolo Konferencijske lige.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.