Historija je ispisana: Dinamo u osmini finala Evropske lige!

Razmontirali Viktoriju Plzen

Fudbaleri Dinama iz Zagreba napravili su historijski rezultat večeras na Maksimiru jer su sa 3:0 pobijedili Viktoriju Plzen i plasirali se u osminu finala Evropske lige.

U prvoj utakmici Viktoria je slavila pred svojim navijačima sa 2:1, ali im to nije bilo dovoljno večeras u Zagrebu. Dinamo je odigrao fantastičnu utakmicu i u potpunosti "razmontirao" češki tim, te na kraju zasluženo slavio sa 3:0 i izborio prvu historijsku osminu finala ovog takmičenja.

Dinamo je od samog početka utakmice krenuo veoma ofanzivno i bilo je jasno da žele što prije doći do gola. Prvu šansu vidjeli smo u desetoj minuti kada je Hajrović odlično centrirao, ali je odbrana gostiju u posljednjem trenutku otklonila opasnost.

No, pet minuta kasnije sve je proključalo na Maksimiru jer je Dinamo poveo sa 1:0. Domaći tim odigrao je nevjerovatnu akciju. Petković je napravio dar-mar u kaznenom prostoru i dodao loptu za Olmo koji "mangupski" propušta kroz noga, a loptu je zakucao u mrežu Viktorije Oršić.

Nakon gola Dinamo nije stao s pritiskom što im se ponovo isplatilo. Drugi gol zagrebački tim postigao je u 34. minuti kada je proradila bh. veza. Hajrović je odlično centrirao iz slobodnog udarca, a najviši u kaznenom prostoru gostiju bio je Emir Dilaver koji pogađa za 2:0.

I u drugom poluvremenu Dinamo je bio mnogo bolji tim. Domaći su u 53. minuti imali sjajnu šansu kada je Hajrović uputio bombu s nekih 20 metara, ali je golman Plzena nekako uspio da odbrani njegov udarac.

Posao u ovom revanšu Dinamo je završio u 73. minuti kada su došli do trećeg gola. Oršić je iskoristio grešku gostiju i sjajno pretrčao nekih 50 metara, a zatim uposlio Petrkovića koji je s ruba kaznenog prostora zakucao loptu u gol Viktorije za konačnih 3:0 i historijski uspjeh Modrih.

Plzen je od 86. minute igrao s igračem manje jer je Limbersky dobio drugi žuti, odnosno crveni karton. Izet Hajrović odigrao je još jedan sjajan meč u kojem je upisao asistenciju za 67 minuta koliko je proveo na terenu. Drugi bh. igrač Amer Gojak ušao je u igru u 88. minuti i za sve je bilo iznenađenje što je večeras ostao na klupi.