Litva bolja od Turske,  Parker od Nowitzkog
Litvanci su još uvijek bez poraza

Litva bolja od Turske, Parker od Nowitzkog

M. Maksimović

Dok su selekcije iz grupe C i D odrađivale dan odmora, u grupama A i B igrane su utakmice trećeg kola.Opet je bilo nekoliko zanimljivih dvoboja, prije svega tu mislimo na utakmice Litva Turska, Srbija - Izrael odnosno Francuska - Njemačka.

Litvanci su u Panevezysu na kraju pobjedili Tursku 78:65. Tokom cijele utakmice niti jedna selekcija nije uspijevala ostvariti osjetniju prednost, pa je utakmica odlučena u posljednjih 40 sekundi. Preldžić je na -3 izgubio loptu, Jasikevicius je realizovao oba slobodna bacanja, pa je još Arslan promašio tricu. Darius Songaila 12 poena kod domaćina, kod selekcije Turske Ersan Ilyasova 20 poena.

Poljaci su predvođeni Lukaszom Koszarekom (18) upisali pobjedu protiv Portugala 81:73, dok je Španije očekivano sredila Veliku Britaniju 86:69. Pau Gasol 21 poen, Marc Gasol 11 skokova, Luol Deng 17 poena.Ovom pobjedom je Španija možemo slobodno reći osigurala drugi krug.

Ista je situacija kod Srbije u grupi B.Izrael je sredinom treće dionice vodio 49:57, ali se Srbija do kraja spustila na 58:64. U samom finišu je Srbija ipak stigla do pobjede serijom 10:2 u neke dvije minute. Duško Savanović je utakmicu zaključio sa 24 poena, Srbija je pobjedila 89:80.

U večernjem programu smo gledali duel Tonija Parkera i Dirka Nowitzkog.Nijemci su dobro krenuli, ali su Francuzi dobili treću četvrtinu 29:12. Na kraju je Francuska slavila sa sigurnih 76:65 uz sjajnog Tonyja Parkera koji je ostao na parketu 33 minute i za to vrijeme je ubacio 32 poena. Dirk Nowitki je šutirao 5/13 za dva, pogodio je jednu tricu, nije promašio niti jedno slobodno (9/9) te je sakupio šest skokova.

Italija je protiv Latvije stigla do prve pobjede 71:62.Andrea Bargnani je sa 36 poena bio nezadrživ.