
U grupi D na Eurobasketu se nalaze Litvanija, koja dolazi vrlo oslabljena, podmlađena Turska, domaćin Poljska i solidna Bugarska, koja ipak nema nekih šansi za veći uspjeh.
Litvanija je jedna od zemalja u kojima je košarka više od sporta. U Villnusu postoji spomenik košarci, što dovoljno govori koliko je ovaj sport popularan u ovoj baltičkoj državi. Kakva god litvanska reprezentacija dolazila na Eurobasket, njihovi navijači od svojih ljubimaca očekuju medalju. Sve ispod toga predstavlja neuspjeh.
Macijauskas, Jasikevicius, Siskauskas, Zukauskas, Ilgauskas, Songaila, Slanina, Jankunas, Kaukenas, Giedris i Ginevicius. Ovo je reprezentacija koja bi uz Španiju bila najveći favorit prvenstva, ali nažalost u Poljskoj nećemo gledati nikog od nabrojanih igrača.
Ipak, i pored velikog broja izostanaka Litvanci na Eurobasket ne dolaze kao turisti. Izabranici Ramunasa Butautasa nisu bez šansi, naprotiv. Imena braće Lavrinoviča, Linasa Kleize, Robertasa Javtokasa i Simasa Jasaitisa spadaju u sam vrh evropske košarke.
Dodamo li njima i mlade nade kao što su Macoulis, Lukauskis, Delininkaitis i Petravicius, onda dobijemo jednu vrlo dobru momčad koja je sposobna otići vrlo daleko, da li do medalje, pa teško je reći, ali do mjesta u prvih šest koje vodi na SP, sigurno.
Poljska će pred svojim navijačima imati veliku priliku da napravi dobar rezultat. Uz solidan tim, veliku podršku navijača, pa možda i sudija u odlučujućim momentima, Poljaci su kadra otići do četvrtfinala.
Odlični dvojac Marcin Gortat, Maciej Lampe, uz Amerikanca Davida Logana, te najstarijeg igrača Eurobasketa Adama Wojcika, mogu odvesti Poljsku u drugi krug, u to nema sumnje, a uz nekoliko "ludih rezultata", Poljaci mogu do prvih osam.
Turska na Eurobasket ne dolazi pod imperativom rezultata. Njima je ovo samo usputna stanica za ono što ih očekuje naredne godine na domaćem parketu. Turska je naredne godine domaćin Svjetskog prvenstva, i ovo im prvenstvo dolazi samo kao uigravanje mladog tima od kojeg se očekuje medalja na SP.
Turci su za tu priliku angažovali velikog stručnjaka Bogdana Tanjevića koji već nekoliko godina radi samo na tom planu. Boša je čovjek koji će uvijek dati priliku mladim igračima, a kolektiv staviti ispred pojedinca. To je i razlog zašto se Tanjević odrekao velkih igrača kao što su Mehmet Okur, Ibrahim Kutluay, Mirsad Turkcan ili Serkan Erdogan.
Takvi bi igrači imali mjesta u većini ostalih reprezentacija na prvenstvu, ali se Tanjević odlučio gledati dugoročnije i priliku dati mladim igračima Arslanu, Savasu, Gonlumu, Atsuru, Demirelu, Erdenu, koji bi uz iskusne Turkoglua i Tunceria trebali postati nositelji igre Turske za narednih nekoliko godina.
Prva zvijetda Turske je svakako Hedo Turkoglu, a uz njega bi glavnu ulogu trebao igrati play Kerem Tunceri. Prolaz u drugi krug ne bi trebao doći u pitanje, a za nešto više trebaće puno stvari da se poklopi.
Bugarska je pred početak prvenstva ostala bez najboljeg igrača Ibrahima Jaabera, koji je odlučio da Eurobasket podredi mjesecu Ramazanu, tako da su s njim i šanse Bugara za neki ozbiljniji rezultat ostale u Sofiji.
Istina, ima Bugarska nekoliko igrača vrijednih pažnje poput Angelova ili Stojkova, ali realno to je premalo za neki ozbiljniji rezultat. Imaju odličnog selektora Pinni Gershona, ali on nije čarobnjak pa da od prosječnih igrača napravi veliki uspjeh. Bugarska će teško proći grupu, bolje reći to je nemoguća misija za njih.
Prognoza:
1. Litvanija
2. Poljska
3. Turska
4. Bugarska
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.