Fudbalsko čudo skriveno od ostatka svijeta: Najunikatniji stadion na svijetu pretrpio težak udarac

Ima poseban izgled i dizajn

Fudbalsko čudo skriveno od ostatka svijeta: Najunikatniji stadion na svijetu pretrpio težak udarac

Haris Zilić

Fudbal je u Latino Americi dio tradicije, kulture, a pored Južne Amerike, veoma je popularan i atraktivan u Meksiku, čija je reprezentacija redovan učesnik i nokaut faze Mundijala.

Meksikanci se mogu pohvaliti veoma jakom fudbalskom ligom, velikim stadionima, ali da li ste znali da se u Meksiku nalazi i najunikatniji stadion na svijetu?

U gradu Puebla smješten je stadion Estadio Cuauhtemoc i četvrti je najveći stadion u Meksiku sa kapacitetom od 51.726 sjedećih mjesta.

Ovaj kapacitet stadion je dostigao 2015. godine kada je napravljena totalna rekonstrukcija i kada je dobio unikatan izgled.

Stadion je prvobitno projektirao 1965. godine arhitekta Pedro Ramirez Vazquez, koji je dizajnirao i kultni El Estadio Azteca.

Oglasi

Fudbalski dom u Puebli bio je domaćin Svjetskog prvenstva 1970. i 1986. godine, a već je imao proširivanje u tom periodu.

Pred Mundijal 1986. godine proširen je sa 35.000 na kapacitet od 42.000 gledatelja.

Iako je 2015. godine dobio jedna čudesan i poseban izgled, stadion Cuauhtemoc je doživio težak udarac, ali i sama Puebla.

Naime, pomenuti stadion neće biti domaćin Svjetskog prvenstva 2026. godine, a ispred Meksika će to biti stadioni u Mexico Cityu, Gudalajari i Monterreyu.

Ovo je svakako razočaralo sve u Meksiku, posebno navijače i stanovnike Pueble, a unatoč velikim naporima da Meksiko dobije i četvrti grad domaćin Mundijala 2026. godine na kraju je ostala samo tuga.

Oglasi

Na pomenutom stadionu domaće utakmice igra Puebla FC, a rekonstrukcija je trajala dvije godine, tačnije 2014. i 2015. godine.

Stadion Cuauhtemoc se smatra inovacijom u dizajnu i sportskoj arhitekturi u Meksiku, budući da je to prvi i jedini stadion u Latinskoj Americi koji ima fasadu u potpunosti urađenu od posebne plastike.

Upravo zbog svog dizajna, tribina, ali i same fasade, smatraju ga za najunikatniji stadion na svijetu.

Na stadionu u Puebli igrale su se i neke od važnijih klupskih utakmica, a u gradu žele da postane i što češći dob fudbalske reprezentacije Meksika

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Oglasi