Robert Jonjić za SportSport: "Danas se u gradu ponovo osjeti jaka emocija prema Čeliku"
NK Čelik se nakon šest godina vratio gdje i pripada, te će naredne sezone igrati najviši rang bh. nogometa

Nakon povratka u WWin ligu BiH

Robert Jonjić za SportSport: "Danas se u gradu ponovo osjeti jaka emocija prema Čeliku" · Intervju

Edah Hasanspahić

Pobjedom protiv FK Tuzla City rezultatom 1:2 u 23. kolu WWin Prve lige Federacije Bosne i Hercegovine, NK Čelik Zenica i matematički je osigurao povratak u WWin ligu Bosne i Hercegovine naredne sezone. Tako je nakon godina borbe, padova, dugova i gotovo bezizlazne situacije, jedan od najvećih klubova u historiji bh. fudbala konačno izborio povratak tamo gdje mnogi smatraju da mu je odavno mjesto.

Prije samo nekoliko godina malo ko je mogao zamisliti da će Čelik ponovo igrati elitni rang bh. fudbala. Klub iz Zenice prolazio je kroz najteže dane u svojoj historiji - od finansijskog kolapsa, blokiranog računa, ogromnih dugovanja i odlaska u kantonalni rang takmičenja, pa sve do potpune neizvjesnosti oko opstanka.

Ipak, upravo u tim najtežim trenucima počela je borba za novi Čelik. Klub je korak po korak krenuo iz najnižeg ranga, oslanjajući se na podršku navijača, članova, prijatelja kluba i ljudi koji su vjerovali da se zenički gigant može vratiti na stare staze slave.

Povratak nije došao preko noći. Godinama se paralelno vodila borba na više frontova - sportska, finansijska i organizaciona. Dok je prvi tim pokušavao izboriti napredak kroz rangove takmičenja, uprava kluba radila je na stabilizaciji poslovanja, vraćanju dugova, deblokadi računa i ponovnom uspostavljanju povjerenja među navijačima i sponzorima.

Posebnu ulogu u cijelom procesu imali su i navijači Čelika, popularni Robijaši, koji su ostali uz klub i kada mu je bilo najteže. Upravo ta povezanost grada, navijača i kluba danas se smatra jednim od glavnih razloga zbog kojih je Čelik uspio preživjeti najteži period u svojoj historiji.

Veliki povratak zeničkog kluba bio je povod da razgovaramo sa generalnim direktorom kluba Robertom Jonjićem, koji je govorio o kompletnom putu Čelika od kantonalne lige do WWin lige Bosne i Hercegovine, izazovima kroz koje je klub prolazio, budućim planovima i narednim koracima nakon povratka u elitni rang bh. fudbala.

Oglasi

Prvenstveno čestitke na povratku u najveći rang bh. fudbala, kako danas gledate na kompletan put Čelika od kantonalne lige do povratka među najbolje klubove u Bosni i Hercegovini? Koliko je taj proces bio težak iznutra?

"Hvala vam iskreno na čestitkama. Kada danas pogledamo kompletan put koji smo prošli, osjećaj je ponosa jer je iza nas jedna dugotrajna i iscrpljujuća borba za opstanak i ozdravljenje kluba. Proces je bio izuzetno zahtjevan, ali kada radite za klub koji volite, mnogo je lakše podnijeti i najveće izazove.

Povratak u WWin ligu BiH doživljavamo kao logičan nastavak svega što smo prethodnih godina uradili van terena. Klub je prošao kroz finansijsku stabilizaciju, vraćeni su dugovi, račun je deblokiran, potpisani su brojni sponzorski ugovori, organizacija kluba je podignuta na viši nivo, a odnosi s Gradom Zenica i Zeničko-dobojskim kantonom su normalizovani. Kada su stvoreni zdravi temelji, sportski rezultat je došao kao posljedica kvalitetnog rada svih ljudi u klubu, a posebno stručnog štaba i igrača koji su na najbolji način zaokružili cijeli proces oporavka."

Čime ste lično najviše zadovoljni u periodu vraćanja Čelika na stare staze - rezultatima na terenu, stabilizacijom kluba ili nečim drugim?

"Najviše me raduje promjena percepcije Čelika među ljudima. Danas se u gradu ponovo osjeti jaka emocija prema Čeliku, povjerenje i ponos kada se govori o klubu. Posebno mi znači što sve više djece dolazi na utakmice, što klub ima veliki broj sponzora, prijatelja i ljudi koji žele biti dio ove priče.

Oglasi

Čelik je prije nekoliko godina bio simbol problema, dugova i beznađa, a danas je postao zdrava priča koja okuplja sve više ljudi i s kojom se oni poistovjećuju. Upravo to smatram najvećom pobjedom."

Sigurno da ste uvijek vjerovali u povratak, no s druge strane bilo je teških perioda koji su sigurno bili mukotrpni, je li bilo onih momenata "što je meni ovo trebalo" i "mi ovo nikad nećemo oporavit"?

"Naravno da je bilo izuzetno teških trenutaka. Preuzeli smo klub koji je bio opterećen ogromnim dugovima, bez potpisanog reprograma s Poreznom upravom, bez ozbiljne institucionalne podrške, sa više od 200 povjerilaca...

Ipak, ono što nas je održalo od prvog dana bili su jedinstvo, velika podrška i odnos s Robijašima, zadrtost, istrajnost i uvjerenje da ćemo uspjeti. Nikada nismo razmišljali o odustajanju. Pitanje je bilo samo koliko će proces trajati, ali ne i da li će završiti uspješno. Vjerovali smo u ono što radimo i znali da pošten, predan i iskren rad mora donijeti rezultat."

Oglasi

Na početku ste između sebe sigurno razgovarali i zamišljali kada bi to, za koliko godina, Čelik vratili u prvi rang. Ako jeste, koja je to godina bila u planu planirana? Jeste li mogli očekivat da ćete već 2026. zaigrati najveći rang fudbala u BiH?

"U prvim razgovorima smo postavili optimističan cilj da se klub finansijski i organizacijski stabilizuje u periodu od desetak godina, te da se oko 2030. godine vratimo u WWin ligu kao zdrav i uređen klub.

Naravno, niko nije mogao garantovati vremenski okvir, ali smo bili spremni da taj put traje koliko god bude potrebno. Obećali smo sebi i ovom velikom klubu da nećemo odustati bez obzira na prepreke i zato ovaj povratak nekoliko godina ranije predstavlja dodatnu satisfakciju za sav trud koji je uložen."

  
sportsport / T. Hebib

Nakon velikog povratka u WWin ligu BiH, koji su prvi konkretni koraci i planovi kluba za naredni period?

"Prvi prioritet je dobijanje licence za nastup u WWin ligi, a paralelno s tim i kvalitetna priprema ekipe za povratničku WWinligašku sezonu.

Oglasi

Osnovni cilj u narednoj sezoni je održavanje poslovne stabilnosti i osiguravanje opstanka u WWin ligi, ali istovremeno želimo nastaviti jačati klub na svim nivoima i napraviti ozbiljnije pomake kada je riječ o projektu izgradnje trening centra na lokalitetu Plandilo."

WWin liga BiH donosi znatno veće zahtjeve na organizacionom i finansijskom nivou. Kakva je trenutno finansijska situacija u klubu i može li Čelik stabilno odgovoriti izazovima elitnog ranga?

"Svjesni smo da je WWin liga danas mnogo zahtjevnija nego prije šest – sedam godina i da su troškovi značajno porasli. Pojedini klubovi su podigli finansijske standarde veoma visoko.

Ipak, Čelik danas funkcioniše stabilno i organizovano i spreman je za izazove elitnog ranga. Nećemo ulaziti u finansijske utrke koje mogu ugroziti stabilnost i budućnost kluba, niti ćemo trošiti više nego što realno možemo podnijeti. Naš model ostaje racionalno poslovanje, finansijska disciplina i dugoročna održivost.

Vjerujemo da se uz kvalitetan rad, dobru selekciju i zdravu atmosferu mogu praviti dobri rezultati i bez enormnih budžeta. Cilj nam nije kratkoročni rezultat i euforija, nego stabilan i zdrav WWinligaš koji će iz godine u godinu napredovati u svakom smislu."

Oglasi

  
sportsport / T. Hebib

Da li je klub već stupio u kontakt s potencijalnim pojačanjima i na kojim pozicijama očekujete najveće promjene u rosteru?

"Interesovanje igrača za dolazak u Čelik je veliko i svakodnevno imamo kontakte i razgovore preko agenata i posrednika. Aktivno analiziramo tržište, ali prioritet nam je prvo završiti razgovore s postojećim igračima.

Plan je dovesti ciljano karakterne i kvalitetne igrače s WWinligaškim iskustvom koji mogu podići konkurenciju u svim linijama tima. Ne bih još govorio o konkretnim pozicijama i profilima, ali vjerujem da ćemo formirati ekipu koja može odgovoriti zahtjevima WWin lige i ostvariti cilj naredne sezone."

Često se dešava da klubovi nakon plasmana u viši rang naprave velike rekonstrukcije ekipe. Kakav je plan NK Čelik po pitanju igrača koji su izborili promociju - koliko vjerujete ovoj grupi fudbalera?

"Ova ekipa je napravila veliki uspjeh i sigurno je da među postojećim igračima postoji kvalitet za WWin ligu. Međutim, potpuno je jasno da ćemo morati dodatno pojačati konkurenciju i podići nivo kvaliteta u svim linijama tima.

WWin liga je znatno zahtjevnija i intenzivnija od Prve lige Federacije i zbog toga će nam biti potrebno više igrača koji već imaju iskustvo igranja na tom nivou. Cilj je pronaći pravi balans između postojećeg kadra i novih pojačanja."

  
sportsport / T. Hebib

Postoji mogućnost da krajem godine počne rekonstrukcija stadiona Bilino polje. Ima li klub već spremnu alternativu za odigravanje domaćih utakmica u WWin ligi ukoliko dođe do radova?

"Prema informacijama koje trenutno imamo, početak rekonstrukcije se još uvijek ne očekuje u skorijem periodu. Naravno da podržavamo modernizaciju stadiona jer je ona potrebna i važna za budućnost Čelika.

Međutim, prioritet mora biti da klub ni u jednom segmentu ne bude ugrožen tokom tog procesa. Kao i do sada, štitit ćemo interese Čelika kako bi prvi tim mogao nesmetano trenirati i igrati utakmice uz adekvatne uslove i podršku navijača, bez negativnih posljedica po klub."

Navijače uvijek zanima omladinski pogon i razvoj mladih igrača. Postoji li trenutno u Čeliku neki novi "Telalović", fudbaler od kojeg klub u budućnosti očekuje ozbiljan iskorak i potencijalnu zaradu?

"To je prije svega pitanje za stručni štab, ali ono što mogu reći jeste da želimo da omladinski pogon bude direktno povezan s prvim timom i razvojem igrača za seniorski fudbal.

Naš cilj je da najtalentovaniji juniori dobiju prostor i priliku da se razvijaju kroz prvi tim. Vjerujem da će neki od njih već u završnici ove sezone dobiti određenu minutažu, a stručni štab će procijeniti koliko mogu pomoći ekipi u WWinligaškim izazovima."

Postoji li dugoročan plan razvoja kluba, recimo petogodišnji ili desetogodišnji projekat, koji bi u budućnosti mogao donijeti borbu za Evropu ili čak vrh bh. fudbala nakon potpune konsolidacije?

"U ovom trenutku fokus je na stabilnom povratku u WWin ligu i osiguravanju opstanka u WWin ligi, kao i na konkretnim koracima vezanim za izgradnju trening centra na lokalitetu Plandilo.

Potražite više informacija na temu Prva liga Federacije BiH:

Dugoročno gledano, želimo zadržati finansijsku i organizacijsku stabilnost, snažnu vezu s članovima i navijačima, te kontinuitet WWinligaškog statusa seniorskog i juniorskog tima.

Veliki prioritet predstavljaju infrastrukturni projekti, posebno izgradnja terena na lokalitetu Plandilo i osiguranje kvalitetnih uslova za trening svih selekcija kluba. Smatramo da se ozbiljan sportski rezultat može graditi samo na zdravim i dugoročnim temeljima, i upravo u tom pravcu želimo razvijati klub. Infrastruktura i uvjeti za rad i treniranje – ispred sportskog iskoraka."

Top Komentari

Dugme
E čuj nije makeo, "odlake" si ti šljego bravu pa nikad nisi čuo za taj čaršijski žargon. A uša u tor međede.
0 2
Jas_Ko
makeo - > lokalni sleng, kakvih ima svako selo, mjesto i grad u BiH. Iskrivljen izraz za maknuti, pomaknuti (pomjeriti). U Bos. Krajini sam čuo "vojka" (ovdje) i "tujka" (tu); kod Tuzle kažu "vam-gor" (ovamo) i "vam-dol" (ovdje); zatim "zarozati" (povući, zakopčati se rajsferšlusom - od njemačkog Reisverschluss što znači patent zatvarač)... itd.
0 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Oglasi

Najnovije vijesti

Najčitanije iz kategorije