Davies ruši rekord MLS-a

Od izbjegličkog kampa do Bayerna: On je baš to - dokaz da se snovi ostvaruju

Edmir Škorić

Alphonso Davis rođen je u izbjegličkom kampu, a sada bi za 17 miliona funti mogao da zaigra u velikom Bayernu.

Kanadski woonderkid će u 2019. godini potpisati za Bayerm, a prije 18 godina rođen je u zapadnoafričkom izbjegličkom kampu.

Daviesova priča je zato i nevjerovatna. Trenutno igra za Vancouver Whitecapse, a transfer u Bayern za 17 miliona funti bit će najveći kada su u pitanju izlazni transferi u MLS-u.

On je odigrao više od 50 mečeva za Vancouver, a rođen je u Gani 2000. godine. Kada je počeo Drugi liberijski građanski rat, njegovi roditelji Victoria i Debeah Davies pobjegli su u Kanadu.

"Morali ste gaziti preko tijela da biste našli hranu. Bilo je teško, bilo je opasno. Nosali smo oružje iako nismo imali niti znanje, a ni interes za pucanjem", ispričao je njegov otac.

Njegovi roditelji su putovali na stotine kilometara širom Zapadne Afrike i na kraju su u izbjegličkom kampu u Budubuaramu u istočnom dijelu Gomoa u Gani pronašli utočište.

Alphonso je prvih pet godina života proveo u logoru. Nakon odlaska u Edmonton, u Kanadu, stvari su počele da se mijenjaju i dječak je dobio priliku da formira svoj život u zdravom okruženju.

Njega je trener u Vancouveru opisao kao igrača koji nonstop trči, gladan je pogodaka, ima nevjerovatnu energiju, ali ponekad jednostavno pada na sitnicama, no prema riječima trenera - sve se to da srediti.

"Zapamtite, on je još uvijek mali dječak, voli da ide na sladoled i da do dva ujutro igra PlayStation. To, naravno, nije baš idealno za profesionalnog nogometaša, ali pravio sam balans, tako da bude između toga da mu dozvolim da bude dječak, ali i da u jednom trenutku bude zreo igrač".

Prošle godine dobio je kanadsko državljanstvo, kažu da voli da pjeva i igra igrice, a sada mu se smiješi najveća scena, Bayern, Liga prvaka... Snovi bi mogli da se ostvare.

Zanimljivo da ga su ga željeli i Chelsea, Liverpool, United, ali Bayern je ipak na vrijeme osigurao njegov dolazak.

Potražite više informacija na temu Bundesliga:

"Ima mentalitet Robbiea Keanea, ali igrom sliči Garethu Baleu", poručio je Robinson, koji ga je trenurao u mlađim kategorijam u Vancouveru.

"Njegova nevjerovatna priča je razlog zašto se bavimo ovim sportom i zašto voilmo nogomet. Dokazao je da se snovi ostvaruju", tvrdi Robinson.

Zaprati FC Bayern Munich, dodaj ga u MOJE TEME i ne propusti nijednu bitnu informaciju iz svog kluba. Klikni:
FC Bayern Munich Moje Teme
Ovaj ili neki drugi klub možeš dodati ili ukloniti sa liste klubova koje pratiš na stranici MOJI KLUBOVI. Lige koje pratiš uredi na stranici MOJE LIGE

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Oglasi