Od Petrovića do Kukoča i Bodiroge
Dražen Petrović

Najbolji strijelci, najkorisniji igrači kroz istoriju II

Od Petrovića do Kukoča i Bodiroge

U nastavku prolaska kroz istoriju SP, igrača koji su obilježili turnire stigli smo do 1982.godine. Možemo reći novog poglavlja kada je u pitanju svjetska košarka.

Finale u Kolumbiji 1982.godine je bilo posebno zanimljivo, SSSR je slavio protiv Amerikanaca 95:94. Doc Rivers proglašen je najboljim igračem prvenstva, a opet je jedan Urugvajac bio najbolji strijelac. Radi se o Wilfredu Ruiz koji je nije previše pomogao svojoj selekciji. To je bilo prvo prvenstvo koje se igralo po novim pravilima, tačnije uveden je šut za tri poena.

Ljubitelji košarke SP iz Madrida pamte po tragičnom porazu JUgoslavije od SSSR-a u polufinalu nakon produžetaka. Ipak može se reći da je od Madrida počelo sazrijevanje jedne selekcije Jugoslavije koja će dominirati godinama kasnije. već tada je na sceni bio jedan fenomenalni Dražen Petrović koji je na kraju proglašen najboljim.
Petrović je kako na tom prvenstvu tako i kasnije imao veliko rivalstvo sa Oscarom Schmidtom i Nicosom Galisom. Upravo je Galis ''razvaljivao'' u Madridu. Išao je u prosjeku na 33.7 poena, a u jednoj utakmici protiv Paname je ubacio 53 poena. Danko Cvjetičanin je osvojio automobil jer je
na jednoj utakmici poentirao sa pola terena.

Nakon Madrida slijede godine vladavine Jugoslavije. Dva naslova evropskog i jedan svjetskog. U Argentini je dominirala Jugoslavija, iako je Portoriko u prvom krugu iznenadio. U nastavku su Rusi pali 23 razlike, Brazil 19, Grci su se dobro držali, ostali su na -10. Zo Mourning, Keni Anderson i ekipa su zaustavljeni u polufinalu, a SSSR je još jedno razbijen u finalu. Toni Kukoč je bio MVP, a on i Vlade Divac su završili u najboljoj petorci.Oscar Schmidt je sa 35.5 poena najbolji strijelac, Dražen je prvenstvo završio na 21.5 poena.

U Kanadi su 1994.godine na karti bile neke nove selekcije poput Hrvatske ili Rusije. Amerikanci su nakon Barcelone, napravili jaki Dream team II. Bili su neumoljivi, u finalu je Rusija poražena 137:91. Dino Rađa se ugurao pored Millera, Kempa i O'Neal u petorku u kojo je je bio i ''brko'' Bazarevich. Najbolji Australac svih vremena,Andrew Gaze je imao prosjek od 23.8 poena, Rađa 22.3 poena.

U Atini je naslov osvojila neka krnja Jugoslavija, koja je u nokaut fazi dobila Argentinu, Grčku i Rusiju u finalu 64:62. Dejan Bodiroga je prigrabio MVP,a  Alberto Herreros naslov najboljeg strijelca sa 17.9 poena.

Jugoslavija uspijeva odbraniti naslov u Indianapolisu. Amerikanci su totalno podbacili, a na površinu je isplivala Njemačka sa Dirkom Nowitzkim. Dirk je bio prvi i jedini igrač kao MVP i najbolji strijelac prvenstva. Jugoslavija je u finalu dobila Argentinu na produžetke.

Prije četiri godine, prvi put je svjetski prvak postala Španija. Yao Ming je bio najbolji strijelac, Gasol je doveo Španiju do naslova, iako nije igrao u finalu.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.