
Mladi fudbalski stručnjak iz Teslića
Ognjen Zarić - Od Unterhachinga do Basela, a tek mu je 31 godina · Intervju
Rođen je u Tesliću, početkom godine je napunio 31, a već 10 godina se bavi trenerskim poslom. Nije šala, a da stvar bude još zanimljivija, radio je u Bundesligi, istina kadetskoj. Vodio je Unterhaching i to sa dosta uspjeha ukoliko se uzme u obzir da se radi o "malom" klubu u njemačkim okvirima.
Nakon toga vodio je prvu ekipu njemačkog regionalnog ligaša Rosenheima i austrijskog trećeligaša Kufsteina, a od ove sezone radit će u jednom od najboljih evropskih omladinskih pogona, onom Baselovom. "Naše gore list", pa smo uz pomoć prijatelja stupili u kontakt sa Ognjenom Zarićem, trenerom pred kojim je lijepa budućnost.
Na samom početku razgovora Ognjen nam se predstavio i otkrio nam je kako i gdje je počela njegova trenerska karijera.
"Rođen sam u Tesliću, odrastao u Austriji, a onda sam se preselio u Njemačku gdje sam proveo pet godina. Stekao sam tamo veliko životno iskustvo, ali mogu reći i trenersko. Kada sam bio tamo bili su svjetski prvaci. Fudbal sam počeo igrati u FC Kufstein, a tu sam se počeo baviti i trenerskim poslom 2010. godine. Uporedo sam se školovao, išao sam na fakultet i trenirao djecu. Cilj mi je bio da im pomognem da svoje snove pretvore u javu. Deset godina nakon toga postao sam trener prvog tima u istom tom klubu u trećoj austrijskoj ligi. Bio sam najmlađi trener u toj ligi. Posjedujem UEFA-ine B i A trenerske licence, a uskoro bih trebao imati i PROFI", na početku razgovora za SportSport.ba je istakao Zarić.
Spremajući se za razgovor, vidio sam da ste sa 26 godina vodili kadete Unterhachinga u Bundesligi. Kako je došlo do tog angažmana i kakvo iskustvo nosite iz Bundeslige?
"Kako je došlo do angažmana? Radio sam u jednoj školi fudbala u Njemačkoj kada su skauti kluba došli da pogledaju ima li mladih igrača za njih. I nakon utakmice su rekli da nisu vidjeli igrača za njih, ali da žele trenera. Imao sam ugovor u toj školi fudbala pa nisam mogao odmah doći, no rekli su mi da će me dovesti naredne sezone i tako je zapravo i bilo. Jedno ogromno iskustvo za mene. U toj ligi su tada radili sjajni treneri, od kojih neki danas rade i u bundesligaškim seniorskim klubovima. Dosta sam tu naučio, taktički se radi o vrhunskoj ligi. Organizacija same utakmice je, mogu slobodno reći, ista kao u seniorskoj Bundesligi. Ide se dan prije na putovanje, stručni štabovi su veliki, sve utakmice se snimaju. Radi se vrhunski. Veliki je izazov bilo raditi u takvom okruženju, pogotovo meni kao mladom treneru. Radeći tamo imao sam dva velika cilja, stvaranje vhunskih igrača i napraviti dobar rezultat. I uspjelo nam je, imali smo najbolji rezultat u historiji kluba u toj kategoriji i napravili smo tada najveći transfer jednog omladinca u Njemačkoj."
Iz nekih vaših intervjua u njemačkim i austrijskim medijima može se uočiti da volite raditi sa mladim igračima. Koliko je to zahtjevan posao, kako je zapravo voditi brigu o mladim ljudima i to ne samo u fudbalskom, nego i nekom da tako kažem životnom smislu?
"Zahtjevan je to posao. Tehničko-taktički sadržaj u jednoj vrhunskoj omladinskoj školi i u seniorskom fudbalu je gotovo identičan. Što se tiče fizičkih performansi ima razlike, no najbitnije je da ne smijemo zaboraviti da radimo sa mladim ljudima. Mislim da bi glavni zadatak svakog trenera koji radi sa mladim fudbalerima trebao biti stvaranje i formiranje ličnosti. Prije svega da stvorimo dobre ljude i ljude sa samopouzdanjem jer bez njega teško se u današnjem svijetu, bez obzira da li pričamo o sportu ili ne, može uspjeti. Često imam utisak da mi treneri više rušimo nego što stvaramo samopozdanje. Također, mišljenja sam da ima prostora i za druženje. Kompleksna je tema, no moj cilj je da tako kažem, stvoriti profesionalca za život."
Često možemo čuti da je svojevrsni prelaz iz omladinskog u seniorski fudbal najteži za svakog igrača. Šta je potrebno da to prođe bezbolno i šta je potrebno da jedan talentovan fudbaler sutra postane profesionalac?
"Dobro pitanje, no po mom mišljenju nema nekog idealnog programa. Mnogo je faktora u igri. Talentovan fudbaler da bi postao sutra profesionalac mora biti dobro taktički obučen, zatim bitna stvar je i kreativnost. I naravno, brzina. Današnji fudbal traži da se igra intezivno i to je možda i najvažniji faktor. Također, bitno je znati i odrediti karakteristiku mladog igrača, odnosno šta ga čini posebnim, a ne prosječnim. Sama definicija talenta je da tako kažem teška, no danas bez obzira na talenat, ukoliko nema ulaganja u igrača onda sve stvari padaju u vodu. Uvjeren sam na kraju, ko ne živi kao profesionalac ne može postati profesionalac. Razmišljanje samog igrača, ali i okolnosti oko njega su od ogromne važnosti. Svi ljudi oko njega, trener, roditelji, ekipa gdje trenira, moraju imati isti cilj, ne smije biti odstupanja. Taj put je pun izazova, a mladi igrač će dobro funkcionisati samo ako je to sve "utegnuto". I naravno, faktor sreće. Njega ne smijemo izostaviti, kao ni radost igranja. Bez ljubavi se ne može".
Karijeru ćeš nastaviti u omladinskim selekcijama Basela. Ima li straha, ipak se radi o velikom klubu koji mnogo pažnje poklanja omladinskim selekcijama.
"Respket postoji prema tom izazovu. Zahvalan sam i svjestan sam da nije svakodnevno da neko ko nije iz Švicarske, iz Basela, radi u tako velikom klubu. No, znam da sam sve što sam dosad postigao zapravo postigao samo svojim upornim radom tako da nema straha. Respekt da, ali bez straha."
Kada ste razgovarali sa čelnicima Basela sigurno da su vas i upoznali sa nekim planom i programom. Možete li nam reći šta oni zapravo od vas traže. Rezultat, proizvodnja igrača...
"Cilj kluba je da se ponovi priča iz bliske prošlosti, a to je stvaranje vrhunskih igrača. Želimo stvarati igrače koji odlučuju utakmice na najvišem nivou. To je jedna vrsta ulaganja, stvarati igrače koji će pomoći klubu igrajući za koju godinu u prvom timu, a onda i finansijski samom prodajom. To je sistem i po meni zdravo ulaganje za budućnost".
Trenerski uzor?
"Najdraže pitanje. Mogao bih satima pričati o tome. Moja vizija je dominacija u svim fazama igre. Proučavao sam sve ekipe Pepa Guardiole u momentima kada imaju posjed lopte. Mnogo sam to analizirao, a što se tiče defanzivne faze mnogo sam pratio Red Bull. To je jedna aktivna defanzivna faza sa visokim presingom. A, u tranziciji obostranoj me fascniraju ekipe Jurgena Kloppa. Nekada Borussia, a danas Liverpool. Moja idealan fudbal bi bio totalna dominacija, defanzivna aktivnost i ofanzivno kretanje u prostoru."
Na kraju nam je mladi stručnjak istakao da prati bh. fudbal koliko mu vrijeme dozvoli i da je uvjeren da u Bosni i Hercegovini ima talentovanih fudbalera koji će "sutra" igrati u velikim evropskim klubovima.
"Pratim fudbal u Bosni i Hercegovini, koliko mi to vrijeme dozvoli pa možda i nije korektno da dajem neko mišljenje jer nisam upućen u detaljni rad. No, uvjeren sam da ima dosta potencijala i kvaliteta. Pogledajte samo gdje naši fudbaleri igraju. Radi se o najboljim klubovima na svijetu i mislim da će i "sutra" veliki broj igrača s naših prostora igrati u najboljim evropskim klubovima."
Top Komentari
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.