
Trinaesto SP odigrano je u Meksiku 1986. godine i vječno će ostati upamćeno po Diegu Armandu Maradoni i njegovoj „Božjoj ruci“ u četvrtfinalu protiv, Argentincima, mrskih Engleza.
Domaćinstvo SP dobila je Kolumbija na kongresu FIFA-e 1974. godine, ali je vlada Kolumbije zbog teške ekonomske situacije u zemlji u novembru 1982. morala odustati. Kandidaturu za zamjensko članstvo poslali su Meksiko, SAD i Kanada, a FIFA je 1983. godine domaćinstvo po drugi put dodijelila Meksiku. Meksiko je tako postao prva zemlja koja je dva puta ugostila SP.
Ipak, FIFA se manje od godinu dana prije početka prvenstva suočila sa novim problemom. Težak zemljotres je pogodio Meksiko i razmišljalo se o odgodi prvenstva, ali srećom stadioni nisu pretrpjeli oštećena, pa se prvenstvo ipak odigralo u predviđenom terminu. U odnosu na SP četiri godine ranije u Španiji bilo je ponovo dosta promjena.
Broj učesnika (24) ostao je isti, ali je sada drugi krug igran na ispadanje, a ne po grupama. Reprezentacije su bile podijeljene u šest grupa po četiri, dvije prvoplasirane i četiri najbolje treće reprezentacije plasirale su se u osminu finala. Prvi put su na prvenstvu učećše uzeli Danska, Kanada i Irak. Zbog toga što su iz četiri grupe prolazila tri tima, veliki broj utakmica je završen bez pobjednika.
Danska – veliko osvježenje za svjetski fudbal
Prvenstvo su u okviru grupe A na Azteci otvorili Italija i Bugarska, a rezultat je bio 1:1. Italija je golom Alessandra Altobellija vodila sve do 85. minute kada je Nasko Sirakov donio Bugarima remi. Argentina je na krilima Jorgea Valdana, koji je postigao dva pogotka, bila bolja od Južne Koreje sa 3:1. U drugom kolu su Koreja i Bugarska odigrali nerješeno 1:1.
Derbi između Italije i Argentine okončan je bez pobjednika 1:1, a strijelci su bili Altobelli i Maradona. Italija je uz dva gola Altobellija bila bolja od Koreje sa 3:2, dok je Argentina sa 2:0 bila bolja od Bugarske. Od prvenstav se oprostila samo Južna Koreja.
Meksiko je na otvaranju grupe B bio bolji od Belgije sa 2:1 uz po jedan pogodak Quirartea i Huga Sancheza, a Romero je zabio za pobjedu Paragvaja protiv Iraka. Belgija je sa 2:1 bila bolja od Iraka, dok su Paragvaj i Meksiko odigrali 1:1. Belgija i Paragvaj su odigrali 2:2, a Meksiko je golom Quirartea slavio protiv Iraka, koji se oprostio od takmičenja.
Iz grupe C su dalje prošle Francuska i SSSR, dok su Mađarska i Kanada završile takmičenje u prvom krugu. Francuzi su golom Papina slavili sa 1:0 protiv Kanade na otvaranju, dok je SSSR sa ubjedljivih 6:0 slavio protiv Mađarske. Mađari su bili bolji od Kanađana sa 2:0, a Francuzi i Sovjeti su odigrali 1:1. U posljednjem kolu su Francuska i SSSR upisali pobjede, Francuska protiv Mađarske 3:0, a SSSR protiv Kanade 2:0, te se plasirali dalje.
Gary Lineker spasio čast Engleske
Najbolji strijelac prvenstva bio je napadač Engleske Gary Lineker koji je postigao šest pogodaka. Karijeru je počeo u Leicesteru, a kasnije je igrao za Everton, Barcelonu, Tottenham i japansku Nagoyu. U dresu sve tri engleska kluba je bio najbolji strijelac lige, a u anketi Sky Sportsa izabran je za najboljeg igrača Leicestera svih vremena. U dresu reprezentacije je odigrao 80 utakmica i postigao 48 golova. U karijeri je odigrao 466 utakmica u kojima je postigao 243 gola. Danas radi kao komentator na BBC-u.Grupa D je u osminu finala dala dva tima, Brazil i Španiju. Na otvaranju je Socrates donio Brazilu pobjedu protiv Španije (1:0), a Alžir i Sjeverna Irska su odigrali 1:1. Careca je donio novu pobjedu Brazilu protiv Alžira (1:0), a Španija je sa 2:1 bila bolja od Irske. Brazil i Španija su u posljednjem kolu upisali pobjede po 3:0 protiv Sjeverne Irske, odnosno Alžira.
Nastup Danske u grupi E bio je fantastičan. Na otvaranju su Danci golom Prebena Elkjaera slavili sa 1:0 protiv Škota, a Njemačka i Urugvaj su odigrali 1:1. Njemačka je golovima Klausa Allofsa i Rudija Voellera bila bolja od Škotske sa 2:1, dok je Danska sa 6:1 pregazila Urugvaj uz tri gola Elkjaera. U posljednjem kolu su Urugvaj i Škotska odigrali 0:0, a Danska je pobjedom nad Njemačkom rezultatom 2:0 osigurala prvo mjesto. Dalje su još prošli Njemačka i Urugvaj.
Možda najveće iznenađenje prvenstva desilo se u grupi F gdje je Maroko izbacio Portugal predvođen Paulom Futreom. Maroko je na otvaranju odigrao 0:0 protiv Poljske, a Portugal je sa 1:0 bio bolji od Engleske. Maroko je i u drugom nastupu protiv Engleske sačuvao svoju mrežu (0:0), a Poljska je golom Smolareka bila bolja od Portugala sa 1:0. Maroko je sa 3:1 u posljednjem kolu prošao dalje protiv Portugala, dok je Gary Lineker sa tri gola odveo Engleze dalje protiv Poljske. Samo je Portugal ispao u prvom krugu.
„Božja ruka“ kobna za Engleze
Meksiko je pobjedom od 2:0 protiv Bugarske postao prvi četvrtfinalista, a njihovim putem je krenula i Belgija, koja je nakon produžetka sa 4:3 slavila protiv Sovjeta. Igor Belanov je postigao tri gola za Sovjete, ali su Belgijanci imali više raspoloženih igrača i plasirali se dalje.
Brazil nije imao problema protiv Poljske (4:0), dok je Pasculli zabio za pobjedu Argentine protiv Urugvaja (1:0). Francuska je golovima Platinija i Stopyre bila bolja od Italije (2:0), a Lothar Matthaus je golom tri minute prije kraja utakmice spriječio novo iznenađenje Maroka i odveo Njemačku u četvrtfinale (1:0).
Engleska je sa 3:0 bila ubjedljiva protiv Paragvaja, dva gola je postigao Gary Lineker, a jedan Tedy Beardsley, dok je Danska protiv Španije doživjela pravu katastrofu (1:5). Emilio Butragueno je čak četiri puta pogodio mrežu Danaca, koji su bili neprepoznatljivi u odnosu na prvi krug kada su upisali tri sigurne pobjede.
Čak tri četvrtfinalne utakmice riješene su nakon penala. Brazil i Francuska su odigrali oldičnu utakmicu (1:1), Careca je doveo Brazil u vodstvo u 17. , a Platini je u 40. minuti poravnao. Francuzi su nakon penala slavili sa 4:3,a jedini koji nije iskoristio penal bio je Michel Platini.
Argentina – Njemačka 3:2
CIUDAD DE MEXICO – Estadio Azteca. Gledalaca 115.000. Sudija: Ramualdo Filho (Brazil). Žuti kartoni: Maradona, Olarticoechea, Enrique i Pumpido (Argentina) Matthaeus i Briegel (Njemačka). Strijelci: Brown 23', Valdano 55' i Buruchaga 83' za Argentinu, Rummenigge 74' i Voeller 80' za Njemačku.
ARGENTINA: Pumpido, Olarticoechea, Ruggeri, Cuciuffo, Brown, Giusti, Buruchaga (Trobbiani 90'), Enrique, Batista, Maradona, Valdano. Selektor: Carlos Bilardo.
NJEMAČKA: Schumacher, Briegel, Brehme, Foerster, Berthold, Eder, Jakobs, Matthaeus, Allofs (Voeller 45'), Magath (Littbarski 62'), Rummenigge. Selektor: Franz Beckenbauer.Njemačka je protiv Meksika odigrala 0:0, a svi igrači su iskoristili penale za pobjedu 4:1 i prolazak dalje. Belgija je golom Ceulemansa vodila sve do 85. minute protiv Španije, a onda je Senor donio Špancima poravnanje. Nakon boljeg izvođenja penala Belbija je slavila sa 5:4 i ostvarila najbolji plasman u historiji plasiravši se u polufinale.
Četvrtfinalni dvoboj između Argentine i Engleske jedna je od najboljih utakmica svih vremena. Zbog rata oko Folklandskih otoka koji se vodio između ove dvije zemlje tenzije na utakmici bile su zaista visoke. Maradona je doveo Argentinu u vodstvo spektakularnim driblingom u kojem je nanizao nekoliko engleskih igrača, a na 2:0 je povisio tzv. „Božjom rukom“. Lineker je samo uspio smanjiti na 2:1, ali ništa više. Engleska je ponovo rano završila takmičenje.
Andreas Brehme i Rudi Voeller su donijeli pobjedu Njemačkoj u polufinalu protiv Francuske (2:0), a identičnim rezultatom je i Argentina dobila Belgiju uz dva gola Maradone. Francuska je nakon produžetaka bila bolja od Belgije sa 4:2 u utakmici za treće mjesto.
Maradona podigao pehar
U velikom finalu pred 115.000 gledalaca na Azteca stadionu sastali su se Argentina i Njemačka. Argentina je golom Josea Browna u 23. minuti povela, a Jorge Valdano je u 55. minuti povisio na 2:0.
Ipak, Njemačka se nije predavala. Karlheinz Rummenige je u 74. minuti smanjio na 2:1, a Rudi Voeller u 80. minuti poravnava na 2:2. Tri minute kasnije Jorge Buruchaga je doveo Argentinu u novo vodstvo, a Nijemci ovaj put nisu imali snage da se vrate u utakmicu.
Diego Maradona je podigao pehar namijenjen svjetskom prvaku, Argentina s edrugi put okitila naslovom svjetskog prvaka, a najbolji strijelac prvenstva bio je Gary Lineker sa šest golova. Sljedeće prvenstvo igraće se u Italiji, koja će nakon Meksika postati druga zemlja koja je dva puta ugostila SP.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.