Španija i Srbija potvrdile drugi krug
Juan Carlos Navaro je u odličnoj formi

Sve je manje slobodnih mjesta za drugi krug

M. Maksimović

Kolo prije kraja prvog kruga takmičenja u grupama A i B je dosta toga jasno, plasman dalje su osigurale selekcije Španije, Srbije i Francuske. Ostaje pitanje koja će od ovih reprezentacija u drugi krug krenuti sa maksimalnim brojem poena. Španija treba pobjediti Tursku, a bolji iz susreta Srbije i Francuske će u nastavak krenuti sa četiri boda.

Španija je u prvoj jačoj i kvalitetnijoj provjeri pokazala koliko može. Domaćini su puno očekivali od ove utakmice, ali im je već nakon prve četvrtine sve bilo jasno. Španija je nakon deset minuta vodila 31:12, dok je do poluvremena ta prednost narasla na velikih 62:36. Na kraju su Litvanci samo zahvaljujući opuštanju Španjolaca do kraja spustili svoj zaostatak na podnošljivih 79:91.

Španjolci su imali 50 posto šuta za tri poena, 22 je ubacio Navaro, Pau Gasol 17, Serge Ibaka 15 uz 9 skokova. Litvanci su imali trojicu dvocifrenih, najviše 13 je ubacio Jonas Valanciunas.

Srbija je protiv Njemačke na ulasku u posljednju dionicu imala velikih 57:41, ali je Njemačka četiri minute prije kraja došla na -6. Tada Savanović pogađa tricu, svoju promašuje Nowitzki uz nesportsku. Pobjeda Srbije je ovjerena poenima Teodosića za 73:61. Od 75 poena Srbije, Savanovićevih je 18, Krstićevih 15. Dirk Nowitzki je utakmicu zaključio sa 25 poena i 6 skokova.