Veležu derbi, gosti uspješni
Rođeni bolji od gostiju iz Sarajeva

18. kolo Premijer lige BiH

Do sada je odigrano šest susreta 18. kola Premijer lige BiH. Gostujuće pobjede ostvarili su Zrinjski i Laktaši, bod "sa strane" odnio je i Široki Brijeg, dok je u Mostaru derbi kola pripao Veležu, koji je golom Čolića savladao Sarajevo sa 1:0.

Danas je odigrano ukupno šest susreta osamnaestog kola Premijer lige Bosne i Hercegovine, a uvod u kolo dogodio se u Konjicu, gdje su se sukobili navijači Zrinjskog i Sarajeva, koji su krenuli prema Mostaru, Istočnom Sarajevu, kako bi bodrili svoje timove.

Naime, u prvoj odigranoj utakmici Zrinjski je ostvario veliku pobjedu u Istočnom Sarajevu protiv Slavije, koja je iz prva dva proljetna kola uspjela osvojiti maksimalnih šest bodova. Zrinjski je tokom čitavog meča imao više od igre, a poveli su u 19. minuti, kada je Mate Dragičević na asistenciju Krešimira Kordića sa svega pet metara matirao Lučića. Plemići su priču završili petnaestak minuta prije kraja. Ivanković je topovski šutirao iz slobodnog udarca sa nekih 24 metra, lopta se od prečku odbila ravno na glavu Kordića, kojem nije bilo teško matirati več savladanog Lučića.

Slast gostujuće pobjede osjetili su i igrači Laktaša. Posljednjeplasirana ekipa prvenstva je nadigrala na stadionu "Dr. Milan Jelić" Modriču, koja je i ovaj put igrala s juniorima. Uljari su uspjeli sačuvati svoju mrežu prvih 45 minuta, no u samo pet minuta Tripić je dva puta morao po loptu u vlastitu mrežu. Najprije je Grujić izveo iz kosa slobodni udarac sa nekih tridesetak metara, loptu Alić glavom skrenuo u vlastitu mrežu, vjerovatno u želji da izbaci u korner. Ipak, pogodak je na kraju prepisan bivšem veznjaku banjalučkog Borca. Nešto kasnije sudija Rusmir Mrković nije prešutio padanje jednog igrača Laktaša u šesnaestercu Uljara, a siguran realizator za konačnih 0:2 bio je Mikić.

Pravi fudbalski spektal u Prijedoru, gdje je Rudar vodio od 14. minute golom Dašića. Ipak, početkom drugog dijela rezervista kod gostiju Karoglan pogađa za konačnih 1:1. Do kraja utakmice nekoliko dobrih šansi i za jedne i za druge, a posebno treba istaknuti stopostotnu priliku Wagnera, kada je Asmir Avdukić odbranio njegov udarac i spasio Prijedorčane poraza od jesenjeg prvaka.

Sloboda, koja se bori za opstanak u društvu najboljih, do pobjede je došla na veoma težak način. Gosti iz Trebinja su na Tušnju igrali otvoreno i takav način igranja mogao im se isplatiti. Tuzlaci su propustili nekoliko kolosalnih šansi preko svog napadača Damira Smajovića. Ipak, u jednoj gužvi pred golom gostiju najbolje se snašao Semjon Milošević i savladao Peraka.

Minimalnu pobjedu ostvarili su i igrači Travnika nad Olimpikom. Gol odluke postigao je Brkić krajem prvog poluvremena, a istaknimo i dobru priliku Dudića na ubačaj Helvide. Najbolji strijelac Vezira pogodio je stativu. Derbi susret 18. kola odigrali su u Vrapčićima Velež i Sarajevo, stari rivali. Jedini pogodak na utakmici pao je u ranoj četvrtoj minuti, kada je Čolić pobjegao odbrani gostiju i savladao Alaima. Imali su gosti dosta prilika u drugom poluvremenu, a jednu od najboljih propustio je Hamzić.

18. kolo Premijer lige:
IST. SARAJEVO: Slavija - Zrinjski 0:2 (Dragičević 19, Kordić 76)
MOSTAR: Velež - FK Sarajevo 1:0 (Čolić 4)
PRIJEDOR: Rudar - Široki Brijeg 1:1 (Dašić 14/ Karoglan 56)
TUZLA: Sloboda - Leotar 1:0 (Milošević 76)
MODRIČA: FK Modriča - Laktaši 0:2 (Grujić 63, Mikić 68 - penal)
TRAVNIK: Travnik - Olimpik 1:0 (Brkić 41)
BANJA LUKA: Borac - Čelik 2:1
SARAJEVO: Željezničar - Zvijezda 2:0

Travnik - Olimpik 1:0

Stadion "Pirota". Gledaoca: 600. Sudija: Mirko Buljan (Mostar). Strijelci: Brkić (39'). Žuti kartoni: Ribić , Šiljak , Kolašinac, Helvida  (Travnik), Suljević, Ćulov, Šaranović, Ješe,  (Olimpik). Crveni kartoni:  Nihad Ribić i Nusmir Fajić (Travnik).

Travnik: Nurković, Badrov, Varupa E, Helvida, Ribić, Sarajčić,  Šiljak, Brkić, (od 88.Varupa N), Kolašinac, (od 60. Ćurić), Fajić, Dudić (od 80.Erić  ). Trener: Nedžad Selimović
Olimpik: Vranić,  Suljević, Subašić ( od 75.Kapić), Kolarov, Ješe, Ristić,  Hadžanović, ( od 50. Mujić ),Thiago (od 65. Kurto), Alimanović, Ćulov, Šaranović. Trener: Edin Prljača

MODRIČA MAKSIMA - LAKTAŠI 0:2 (0:0)

Strijelci: 0:1 Alić (autogol, 63), 0:2 Mikić (68, penal), stadion: "Dr Milan Jelić" u Modriči, gledalaca: 1.000, sudija: Rusmir Mrković (Sarajevo) 7,5, pomoćnici: Senad Ibrišimbegović (Travnik) i Rusmir Bašić (Sarajevo), delegat: Lazo Martinović (Čapljina), žuti kartoni: Radulović, Savić, Stokić (Modriča), Šaraba (Laktaši).

Modriča Maksima: Tripić, Galešić, Jolović, Alić, Kutlačić, Radulović, Savić (od 73. Bajramović -), Todorović, Tomić (od 69. Pupčević -), Stokić , Stoilkov (od 60. Savkić). Trener: Marko Stojić.
Laktaši: Šejić -, Popović, Bajić, Zečević (od 59. Jokić ), Šaraba, Stjepanović, Cvetkovik (od 61. Novaković -), Mikić, Grujić, Ljubojević, Vranešević (od 80. Memišević -). Trener: Dragoslav Stepanović.

SLAVIJA - ZRINJSKI 0:2 (0:1)

Strijelci: 0:1 Dragičević (19), 0:2 Kordić (75), stadion: SRC Slavija, gledalaca: 700, sudija: Drago Tabak (Tomislavgrad) 7, pomoćnici: Ante Sučić (Novi Travnik) i Damir Knežević (Livno), delegat: Milan Vuksan (Banja Luka), žuti kartoni: Simić, Regoje, Tadić (Slavija), Marković, Bobin (Zrinjski).

Slavija: Lučić, Regoje, Papaz, Benović, Stanić (od 72. Radonja - ), Simić (od 83. Pušara -), Spalević, Tadić, Šćepanović, Todorović, I. Radovanović (od 66. Oglečevac - ). Trener: Milomir Odović.
Zrinjski: Hadžić, Šunjić, Selimović, Musa, Ivanković, Marković, P. Šušić (od 79. M. Šušić - ), Stojanović, Kordić (od 89. Pehar - ), Bobin, Dragičević. Trener: Dragan Jović.