
Hamza Alić je rođen 20. 01. 1979. godine u Kruševom Dolu – Srebrenica. Prve kontakte sa atletikom ostvario je po dolasku u Zenicu, u koju je pod dramatičnim okolnostima, zajedno sa članovima porodice, izbjegao nakon masakra u Srebrenici.
U AK «Zenica», čiji je i danas član, uočili su njegov veliki talenat i uključili ga u sistematski trening u bacačkim disciplinama. Vrlo brzo je postao juniorski prvak države i jedan od najboljih bacača kugle u našoj zemlji. Prvi veliki međunarodni uspjeh ostvario je 1998. godine kada je osvojio titulu juniorskog prvaka Balkana u bacanju kugle i time nagovjestio da ima potencijal i za uspjehe na međunarodnoj sceni.
Niz uspjeha na međunarodnoj sceni počinje u 2005. godini osvajanjem trećeg mjesta i bronzane medalje na Mediteranskim igrama održanim u Almeriji (Španija), što je s obzirom na značaj takmičenja i konkurenciju najveći domet u Alićevoj dosadašnjoj karijeri. Iste godine, osvajanjem bronzanu medalju na Balkanskom prvenstvu u Novom Sadu, a isti uspjeh ostvaruje i početkom 2006. godine kada osvaja medalju istog sjaja na Balkanskom dvoranskom prvenstvu u Atini. Niz uspjeha nastavlja u Zenici gdje u septembru iste godine na Balkanskom prvenstvu osvaja srebrenu medalju i sa rezultatom 20.09 prvi put prebacuje magičnu granicu od 20m i nagovještava spremnost da ispuni normu za nastup na Olimpijskim igrama u Pekingu.
Naredna 2007. godina, počela je takođe uspješnim nastupom na Balkanskom dvoranskom prvenstvu u Atini, gdje se ovog puta okitio zlatnom medaljom. Da je jedan od najboljih, a zvanično i najbolji bacač kugle na Balkanu, potvrdio je i na Balkanskom seniorskom prvenstvu održanom u Sofiji, gdje je takođe bio pobjedio sve konkurente. U međuvremenu je na Međunarodnom atletskom mitingu u Baru (Crna Gora) još jednom bacio kuglu na 20.09m i time i zvanično ispunio normu za nastup u Pekingu.
Nisku uspjeha na Balkanu dopunio je novom titulom dvoranskog prvaka Balkana osvojenom 9. februara 2008. godine u Atini kada je i postavio svoj lični rekord 20.23m.
Od 2002. godine je gotovo redovno je ispunjavao norme za nastup ili bio određivan da kao najbolji bh. atletičar, nastupa na evropskim i svjetskim prvenstvima, ali u tim nastupima, iz objektivnih i subjektivnih razloga, nije ostvario značajnije rezultate.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.