Brazil može i bez Pelea

Predstavljamo historijat svjetskih prvenstava

Brazil može i bez Pelea

Nakon 12 godina Svjetsko prvenstvo se vratilo u Južnu Ameriku. Domaćin šestog po redu SP 1962. godine bio je Čile koji je domaćinstvo dobio na kongresu FIFA-e 1956. godine.

Četvrta po snazi južnoamerička selekcija domaćinstvo je dobila zahvaljujući velikim naporima predsjednika saveza, Carlosa Dittborna, koji nažalost nije dočekao početak jer je samo mjesec dana ranije preminuo. U znak zahvalnost Čileanci su po njemu nazvali stadion u Arici.

Veliki udarac organizaciji prvenstva Čile je dobio u maju 1960. godine kada je zemlju pogodio strašan zemljotres jačine 9.5 magnituda. Ipak, to nije omelo ponosne Čileance nego im je dalo dodatni motiv da opravdaju ukazano povjerenje.  Prvenstvo se igralo u četiri grada. Jedna grupa je bila smještena u Santiagu, jedna u Rancagui, jedna u Arici, malom gradiću na granici s Peruom i jedna u Vina del Maru, gradu s jednom od najljepših plaža na svijetu.

Ponovo se igralo po sistemu četiri grupe po četiri reprezentacije, dvije najbolje su prošle u četvrtfinale. Bilo je to prvenstvo na kojem su konačno učestvovale sve najbolje reprezentacije Južne Amerike, Brazil, Argentina, Urugvaj, Čile i Kolumbija, a stigli su i svi značajniji predstavnici iz Evrope.

Italija i Španija velika razočarenja

Grupa I je bila smještena u Arici. Na otvaranju je Urugvaj sa 2:1 bio bolji od Kolumbije, dok su Sovjeti u velikom derbiju golovima Ivanova i Ponedelnika bili bolji od Jugoslovena. Sovjeti su imali sjajan tim predvođen Lavom Jashinom, zatim ponajboljim štoperskim parom tog vremena, Voronin-Netto, dok su napadački dvojac činili Ponedelnik i Ivanov.

Jugoslavija je u drugom nastupu golovima Skoblara, Galića i Jerkovića bila bolja od Urugvaja (3:1), dok su Sovjeti u sjajnoj utakmici remizirali sa Kolumbijcima (4:4). Dva gola je postigao Ivanov, a jedan Ponedelnik. Sovjeti su u psoljednjoj utakmici bili bolji od Urugvajaca (2:1) i osigurali prvu poziciju u grupi. Jugoslavija nije imala problema protiv Kolumbije (5:0) uz po dva gola Galića i Jerkovića, te jedan Melića za drugo mjesto u grupi.

Šestorica po 4 gola
Bilo je to SP na kojem su čak šestorica igrača podijelila nagradu za najboljeg strijelca. Garincha i Vava (Brazil), Leonel Sanchez (Čile), Florian Albert (Mađarska), Valentin Ivanov (SSSR) i Dražan Jerković (Jugoslavija) su po četiri puta tresli mrežu protivnika, dok su četvorica igrača postigla po tri gola, među njima i Jugosloven Milan Galić.
Čile kao učesnik grupe II bio je msješten u Santiagu zajedno sa Njemačkom, Italijom i Švicarskom. Čileanci su dobro počeli prvenstvo pobjedom nad Švicarcima (3:1) uz dva gola Leonela Sancheza, najboljeg domaćeg igrača, dok su Njemačka i Italija  odigrali najlošiju utakmicu prvenstva (0:0). Čile je u utakmici poznatoj pod nazivom „Bitka za Santiago“ bio bolji od Italije sa 2:0, dok je Njemačka sa 2:1 slavila protiv Švicarske.

Njemačka je pobjedom nad Čileom (2:0) osigurala prvu poziciju u grup, dok je Italija uprkos pobjedi nad Švicarskom (3:0) završila takmičenje. Bilo je to veliko razočarenje za reprezentaciju koja je imala jednog Riveru, Sivorija ili Ferinija. U sastavu Italije tada su bili Lorenzo Buffon, otac Giggija također odličan golman, zatim Trapattoni i Cesare Maldini, otac Paola.

Branitelj naslova iz Švedske, Brazil, bio je smješten u grupu III zajedno sa Španijom, Meksikom i Čehoslovačkom. Španija je došla u sjajnom sastavu, Di Stefano, Puskas, Suarez, Gento, Del Sol, Martinez, Santamaria, ali su kući otišli kao najveće razočarenje. Brazil je golovima Zagalla i Pelea na otvaranju dobio Meksiko sa 2:0, dok je Čehoslovačka sa 1:0 protiv Španije nagovijestila veliki turnir.

Španija je golom Peira u posljednjoj minuti osigurala pobjedu protiv Meksika (1:0), dok je Brazil protiv Čehoslovačke odigrao 0:0, ali je izgubio Pelea kojeg su Čehoslovaci teško povrijedili i do kraja prvenstva više nije zaigrao. Njegovo mjesto je zauzeo mladi Amarildo koji je s dva gola u posljednjem susretu izbacio Špance (2:1). Čehoslovačka se uprkos porazu od Meksika (1:3) pridružila Brazilu među osam najboljih.

Grupa IV u Rancagui bila je sastavljena od Mađarske koja je stigla samo sa golmanom Gyulom Grocisom iz one sjajne generacije iz sredine pedesetih, Bugarske sa Aspahurovom, podmlađene Argentine i Engleske koja je počela praviti reprezentaciju za SP koje će se održati četiri godine kod njih.

Mujić i Anković predstavnici BiH
Među 22 igrača reprezentacije Jugoslavije nastupila su i dvojica igrača iz BiH. Muhamed Mujić, jedan od najboljih igrača Veleža svih vremena, nastupio je u početnih 11 u prvoj utakmici protiv SSSR-a, dok je Andrija Anković utakmice gledao s klupe.
Argentina je golom Facunda dobila Bugarsku (1:0), a Mađarska je golom Floriana Alberta pola sata prije kraja upisala pobjedu protiv Engleske. U drugom kolu je Florian Albert s tri gola donio Mađarskoj pobjedu protiv Bugarske (6:1) i prvo mjesto u grupi, dok je Engleska uz po jedan gol Flowersa, Bobbyja Charltona i Jimmyja Greavesa bila bolja od Argentine (3:1).

U posljednjem kolu su obje utakmice, Argentine i Mađarske, kao i Engleske i Bugarske, završile bez golova. Mađarska je dalje prošla kao prva, dok je Engleska zahvaljujući boljem međusobnom duelu zauzela drugo mjesto ispred Argentine.

Brazil može i bez Pelea

U prvom četvrtfinalu je domaći Čile iznenadio evropske prvake, Sovjete, i izbacio ih rezultatom 2:1. Leonel Sanchez je postigao prvi, a Rodrigo Rojas drugi pogodak za Čile. Iako Čile tada nije imao neku ekipu, zahvaljujući velikoj podršci navijača i velikom timskom duhu uspjeli su izbaciti favorizovane Sovjete i ostvariti najveći uspjeh u historiji zemlje.

Brazil – Čehoslovačka 3:1
SANTIAGO – Estadio Nacional. Gledalaca 69.000. Sudija Nikolay Latychev (SSSR). Strijelci: Amarildo 17', Zito 69' i Vava 78' za Brazil, a Josef Masopust 15' za Čehoslovačku.
Brazil: Gilmar, D.Santos, N.Santos, Zito, Zozimo, Mauro, Garincha, Didi, Vava, Amarildo, Zagallo.
Čehoslovačka: Schrojf, Tichy, Novak, Puskal, Popluhar, Masopust, Pospichal, Scherer, Kvasniak, Kadraba, Jelinek.
Čehoslovačka je golom Scherera izbacila Mađarsku (1:0), a Rijekin Petar Radaković je odveo Jugoslaviju u drugo polufinale u historiji protiv Njemačke (1:0). U velikom derbiju je Brazil sa 3:1 bio bolji od Engleske. Garincha, sjajni desnokrilni napadač Brazila koji je imao jednu nogu 6 cm manju od druge, postigao je dva gola, a Vava je dodao jedan za novo polufinale.

Čehoslovačka je u polufinalu protiv Jugoslavije (3:1) potvdila klasu. Dva gola za Čehoslovake je postigao Scherer, jedan je dodao Kadraba, dok je pokojni Dražen Jerković pogodio za Plave. U drugom polufinalu je Brazil sa po dva gola Garinche i Vave izborio finale preko Čilea (4:2). Rojas je golom u 90. minuti donio pobjedu Čileu protiv Jugoslavije (1:0) u borbi za treće mjesto.

Brazilci odbranili naslov

U velikom finalu na Estadio Nacionalu u Santiagu Brazil je protiv Čehoslovačke odbranio naslov osvojen četiri godine ranije. Josef Masopust, najbolji češki grač svih vremena, u 15. minuti je doveo Čehoslovake u vodstvo i ušutio skoro 70.000 gledalaca na stadionu, mahom navijača Brazila.

Međutim, samo dvije minute kasnije Amarildo je poravnao rezultat na 1:1. Nije bilo promjene sve do 20 minuta prije kraja kada je Zito doveo Brazil u vodstvo. U 78. minuti utakmice Vava je četvrtim golom na prvenstvu ovjerio drugi uzastopni naslov svjetskog prvaka Brazilu. Čehoslovacima nije pomoglo ni to što su u grupnoj fazi teško povrijedili Pelea koji nije igrao do kraja prvenstva.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.