Inaki Williams je apsolutni rekorder: Ni on se ne sjeća posljednjeg "slobodnog vikenda"

Za njega nema odmora

Inaki Williams je apsolutni rekorder: Ni on se ne sjeća posljednjeg "slobodnog vikenda"

Edmir Škorić

Napadač Athletic Bilbaa Inaki Williams nastavlja svoj nevjerovatan niz, pa je u nedjelju protiv Celte odigrao 227. uzastopni meč.

Inaki nije propustio utakmicu od 17. aprila 2016. godine, kada zbog povrede kuka nije uvršten za duel s Malagom, no šest godina kasnije više nije propustio nijedan duel svog kluba.

U oktobru 2021., u utakmici s Alavesom, Williams je nadmašio postignuće Juana Antonia Larranage iz Sociedada. Larranaga je odigrao svoje 202 utakmice u nizu za isti klub: njegov niz je započeo u junu 1987. protiv Seville, a završio u novembru 1992. protiv Real Ovieda.

Od tada je Inaki nastavio da igra utakmicu za utakmicom i sada je brojci od 227 uzastopnih utakmica na kojima je igrao.

Španac rođen u Bilbau je sin izbjeglica iz Gane. S 18 godina počeo je da igra za Athletic, a za prvi tim debitovao je 2014. godine. Od tada je za Bilbao odigrao 333 utakmice i postigao 74 gola.

Ovo veliko postignuće Williamsa velika je zasluga njegovih roditelja. Inaki je o tome govorio u intervjuu.

Oglasi

“Došao sam ovdje iz Pamplone, ali sam rođen u Bilbau. Moji roditelji su iz Gane. I prešli su pola Afrike da bi došli do Melille. Doslovno su hodali cijelim putem".

Melilla je španski grad na sjevernoj obali Afrike. Williamsovi roditelji upoznali su se u izbjegličkom kampu u glavnom gradu Gane Accra, bježeći od građanskog rata u Liberiji. Od Akre do Melille - više od četiri hiljade kilometara i cijela pustinja Sahara.

“Uistinu, moj otac je od tada izgubio osjećaj na tabanima. Moja majka je pretrpjela mnoge nevolje, ali je snažna žena. Rekla mi je da mnogi njihovi suputnici nisu izdržali ovaj put – i morali su biti pokopani baš u pustinji".

"Ponekad su se vozili u kombiju - a u njega je bilo natrpano 40 ljudi. Majka je pričala o pljačkašima koji su pljačkali ljude koji su bili na putu prema Španiji ili su išli u druge zemlje za boljim životom"; dodao je Inaki.

Nakon što su prešli granicu sa Španijom, Williamsovi roditelji su završili u zatvoru. No, tu su imali sreće – došao im je advokat, koji je rekao: “Pocijepajte dokumente i recite da bježite od rata”.

Budući mama i tata braće nogometaša evidentirani su kao vojne izbjeglice iz Liberije - a ovaj ih je advokat poslao prijateljima iz socijalne službe Bilbaa. U jednom intervjuu, Iñaki je priznao da je pokušao pronaći ovog čovjeka, ali ni njegova majka ni otac ne sjećaju se ničega o njemu.

U Bilbau je porodica Williams srdačno dočekana. Dočekao ih je lokalni sveštenik koji je dao utočište izbjeglicama. Zvao se Inaki Mardones, a po njemu je nazvan i napadač Athletica.

Potražite više informacija na temu La Liga:

Za njega su njegovi roditelji najvažniji na svijetu.

"Sve me to čini jačim. Zahvalan sam svojim roditeljima što su me učinili onim što jesam. Inspirirali su me da se sve u životu daje s mukom i marljivošću"

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Oglasi