Italija se pridružila Brazilu

Predstavljamo historijat Svjetskih prvenstava

Italija se pridružila Brazilu

SP u Španiji 1982. godine bilo je specifično po mnogim stvarima. Promijenjen je sistem takmičenja, povećan je broj učesnika, broj stadiona na kojima se igralo itd.

Broj učesnika je povećan sa 16 na 24. FIFA se na to odlučila kako bi povećala broj učesnika iz Sjeverne Amerike, Azije, Afrike i Okeanije. Sistem takmičenja je doživo promjene. Reprezentacije su bili podijeljene u šest grupa sa po četiri reprezentacije. Dvije prvoplasirane reprezentacije su prošle u drugi krug, bile su podijeljene u četiri grupe po tri reprezentacije, a prvaci grupa su prošli u polufinale.

Reprezentacija Holandije, koja je na prethodna dva prvenstva igrala finale, ovaj put se nije ni kvalifikovala, Meksiko se nakon dugo vremena nije kvalifikovao, njihovo mjesto je zauzeo El Salvador, dok je Švedska nakon tri uzastopna nastupa „odmorila“ u Španiji.

Nakon 12 godina pauze na prvenstvo su se kvalifikovali Engleska, Čehoslovačka, Belgija i SSSR, dok je Jugoslavija nakon propuštanja Argentine uzela učešće u Španiji. Prvi put na prvenstvu su nastupili Alžir, Kamerun, Honduras, Kuvajt i Novi Zeland. Prvenstvo s eigralo u 14 gradova na 17 stadiona (po dva u Madridu, Barceloni i Sevilli).

Novi posrtaj Jugoslavije

U grupi I prolaz su osigurali Poljska i Italija. U prvom kolu su međusobno odigrali 0:0, kao i Peru i Kamerun. Italija je i protiv Perua u drugom kolu odigrala bet pobjednika (1:1), a Poljska i Kmaerun su odigrali 0:0. Poljska je sa 5:1 u posljednjem kolu bila bolja od Perua, dok je Italija i trećim remijem protiv Kameruna (1:1) završila na drugoj poziciji.

BiH sa četiri predstavnika
Među 22 igrača koja je Miljan Miljanić vodio u Španiju četvorica su bila iz BiH. Safet Suši, Edhem Šljivo i Predrag Pašić su pretstavljali Sarajevo, a Vahid Halilhodžić Velež. Iako je Vaha u to vrijeme bio najbolji strijelac domaćeg prvenstva Miljanić ga nije baš volio, što mu se odrazilo na rezultate.
Na otvaranju grupe II Alžir je napravio veliku senzaciju pobjedom protiv Njemačke (2:1), a Austrija je sa 1:0 bila bolja od Čilea. Njemačka je sa tri gola Rummenigea bila bolja od Čilea sa 4:1, a Austrija je bila bolja od Alžira sa 2:0. Alžir je sa 3:2 bio bolji od Čilea, ali je ispao jer je Horst Hrubesch donio Njemačkoj pobjedu protiv Austrije (1:0). Dalje su prošli Njemačka i Austrija.

Zlatna generacija Belgije na otvaranju grupe III golom Vandenbergha bila je bolja sa 1:0 od aktuelnih svjetskih prvaka, Argentinaca, koji su došli pojačani Maradonom i Valdanom. Mađarska je sa 10:1 pregazila El Salvador, koji je u drugom kolu protiv Belgije pružio mnogo bolji otpor (0:1). Maradona je s dva gola predvodio Argentinu protiv Mađarske (4:1), a pobjedom protiv El Salvadora (2:0) osigurali su prolazak dalje. Belgija je remijem protiv Mađarske (1:1) osigurala prvu poziciju na tabeli.

Nakon 12 godina pauze Engleska se vratila na veliku scenu i već u prvoj utakmici grupe IV bila bolja od Francuske sa 3:1 uz dva gola Bryana Robsona. Francuzi su prevođeni Platinijem, Tresorom, Giresom i Tiganom imali sjjanu generaciju. Čehoslovačka je golom Antonina Panenke u drugoj utakmici izborila remi protiv Kuvajta (1:1).

Engleska je u drugoj utakmici bila bolja od Čehoslovačke sa 2:0, a Francuska je sa 4:1 bila bolja od Kuvajta. U posljednjoj utakmici je Francuzima bio dovoljan bod protiv Čehoslovačke (1:1) za prolaz dalje, a Engleska je pobjedom nad Kuvajtom (1:0) osigurala prvu poziciju sa maksimalnim brojem bodova.

Rossi – najbolji igrač i strijelac
Paolo Rossi je odigrao sjajno prvenstvo i sa šest pogodaka ponio epitet najboljeg igrača i strijelca prvenstva 1982. U karijeri je igrao za Como, Vicenzu, Perugiu, Juventus, Milan i Veronu, a u 251 utakmici u Seriji A zabio je 103 gola. Za reprezentaciju je igrao 48 puta i postigao 20 golova.
Jugoslavija je bila smještena u grupu V zajedno sa Španijom, strašnom Sjevernom Irskom i Hondurasom. Španija je na otvaranju odigrala samo 1:1 protiv Hondurasa, dok je Jugoslavija odigrala 0:0 protiv Iraca. Juga je bila bolja, ali su Irci imali Patta Janningsa, sjajnog golmana Arsenala koji je bio nesavladiv. Irci su u drugom kolu odigrali 1:1 protiv Hondurasa.

Jugoslavija je protiv Španije doživjela poraz rezultatom 2:1, iako je golom Ivana Gudelja vodila. U posljednjem kolu je Jugoslavija golom Vladimira Petrovića iz penala u 88. minuti bila bolja od Hondurasa sa 1:0 i za prolaz dalje bila im je potrebna pobjeda Španije protiv Sjeverne Irske, ali su Irci golom Gerryja Armstronga slavili sa 1:0 i otišli dalje, a Plavi su uzeli avion za povratak u domovinu.

U posljednjoj grupi su prolazak dalje osigurali Brazil i SSSR, dok su ispali Škotska i Novi Zeland. Brazil je golovima Socratesa i Edera bio bolji od Sovjeta na otvaranju, a Škotska je Novom Zelandu zabila pet golova (5:2). U drugom kolu su Škoti poraženi od Brazila sa 1:4, a Sovjeti su uz jedan pogodak Olega Blokhina bili  bolji od Novog Zelanda Sa 3:0.

Brazil je sa dva gola Zica bio bolji od Novog Zelanda sa 4:0 u posljednjoj utakmici, a Sovjeti su odigrali 2:2 protiv Škota što im je bilo dovoljno za drugo mjesto u grupi i prolazak dalje. Nakon toga je uslijedio drugi krug u kojem su formirane nove četiri grupe sa po tri reprezentacije.

Kraj za domaćine

U grupi A Poljska je hat-trickom Zgibniewa Bonieka savladala Belgiju sa 3:0, a Sovjeti su sa 1:0 bili bolji od Belgije. U posljednjoj utakmici su za plasman u polufinale igrali Poljska i SSSR, a utakmica je završila bez golova, što je značilo da su Poljaci u polufinalu.

Njemačka i Engleska su grupu B u Madridu otvorili bez golova, a Njemačka je u drugom kolu bila bolja od Španije sa 2:1. U posljednjem kolu je Engleska trebala pobjedu protiv Španije za polufinale, ali su odigrali 0:0 i među četiri najbolje je otišla Njemačka.

Italija je nakon tri remija u prvom krugu na otvaranju grupe C bila bolja od Argentine sa 2:1, a Brazil je u drugom kolu bio bolji od Argentine sa 3:1. Svjetski prvaci su mogli ići kući, a Italija i Brazil su u posljednjem kolu igrali za polufinale. Paolo Rossi je sa tri gola donio pobjedu Azzurima i prolazak dalje, a Brazilcima pokazao put kući.

Italija – Njemačka 3:1
MADRID – Estadio Santiago Bernabeu. Gledalaca 90.000. Sudija: Arnaldo Coelho (Brazil). Žuti kartoni: Conti i Oriali (Italija), Dremmler, Stielike i Littbarski (Njemačka). Strijelci: Rossi 57', Tardelli 69' i Altobelli 81' za Italiju, a Breitner 83' za Njemačku.
ITALIJA: Zoff, Bergomi, Cabrini, Scirea, Collovati, Gentile, Oriali, Tardelli, Rossi, Conti, Graziani (Altobelli 7', Causio 89'). Selektor: Enzo Bearzot.
NJEMAČKA: Schumacher, Kalz, Breitner, Briegel, B. Foerster, Dremmler (Hrubesch 62'), Littbarski, Fischer, Stielike, K. Foerster, Rummenige (Mueller 70'). Selektor: Jupp Derwall.
Francuska je golom Genghinija bila bolja od Austrije u grupi D, a Austrija i Sjeverna Irska su odigrali 2:2. U posljednjem kolu su Irci trebali pobjedu protiv Francuza za prvo polufinale, ali su Tricolori bili prejaki. Alain Giresse i Dominique Rocheteau su sa po dva pogotka donijeli Francuskoj pobjedu (4:1) i plasman u polufinale.

U prvom polufinalu na Nou Campu Italija je sa 2:0 bila bolja od Poljske, a ponovo je oba pogotka postigao Paolo Rossi. Drugo polufinale na Sanchez Pizjuanu u Sevilli bila je jedna od nadramatičnijih i najboljih utakmica u historiji prvenstava. Littbarski je u 17. minuti doveo Njemačku u vodstvo, a Michel Platini je u 26. minuti iz penala poravnao. Otišlo se u produžetke.

Tresor i Giresse su u prvih osam minuta prvog produžetka donijeli Francuzima vodstvo od 3:1, a Rummenige je u 102. minuti smanjio na 2:3. U 108. minuti je Fischer poravnao na 3:3 i odve utakmicu u penale. Schumacher je odbranio penale Sixu i Bossisu, kod Njemačke je promašio Stielike i Njemačka je sa 5:4 bila bolja i prošla u finale. Francuska je za treće mjesto poražena od Poljske sa 3:2.

Italija se pridružila Brazilu

U velikom finalu na Santiago Bernabeu sastali su se Italija i Njemačka. Prvo poluvrijeme je proteklo u dominaciji Zoffa i Schumachera koji su zaključali svoje mreže, ali su u drugom poklekli. Paolo Rossi je u 57. minuti načeo mrežu Njemačke, da bi Interov Marco Tardelli u 69. minuti povisio na 2:0.

U 81. minuti je utakmica bila riješena. Ponajbolji napadač Evrope, Alessandro Altobelli je zabio za 3:0 Italije. Dvije minute kasnije Paul Breitner je smanjio na 1:3, ali vremena za nešto više nije bilo. Dino Zoff je podigao treći pehar za Italiju čime su se izjednačili sa Brazilom po broju osvojenih prvenstava.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.