
Nakon Švicarske SP ponovo je održano u jednoj evropskoj zemlji, Švedskoj. Kako god završilo unaprijed se znalo da se ne može desiti čudo kao četiri godine ranije u Bernu kada ja Njemačka bila bolja od Mađarske.
Domaća reprezentacija je konačno ličila na nešto, jer je nacionalni savez dozvolio nastup profesionalnim igračima. To je značilo da će nacionalni dres konačno obući trojica ponajboljih igrača Evrope, Gunnar Green, Gunnar Nordahl i Niels Liedhom, čuveni Milanov trio Grenoli. S njima je u napadu bio i član gradskom im rivala Intera, Nacka Skoglund, dok se na klupu nakon srčanog udara vratio legendarni trener George Raynor.
Prvi put su na prvenstvu nastupile sve britanske reprezentacije, a Vels je nastup izborio pobjedom u baražu protiv Izraela, koji je mjesto u baražu dobio nakon što su odustali Turska, Sirija i Indonezija koje nisu htjele igrati s Izraelom zbog Palestine. Iz političkih razloga se raspala i sjajna generacija Mađrske, čiji su igrači zbog situacije u zemlji prebjegli u Španiju. Prvi put je nastupila reprezentacija SSSR-a.
Iako su pravila i tada dozvoljavala da se na prvenstvo dođe sa 22 igrača, Engleska je došla sa samo 20, a na tom spisku nije bilo jednog Stanleya Mathewsa, ali je bio sjajni napadač Fulhama, Bobby Robson. Njemačka je u odbranu naslova iz Berna 1954. došla bez sedam igrača, ali pojačanja Uwe Seelerom.
Just Fontaine – nedodirljiv do danas
13 golova, koliko je postigao ovaj Francuz marokanskog porijekla, ostalo je nedostižno za sve svjetske velikane do danas. Karijeru je počeo u marokanskoj Casablanci, a nastavio u Nici i Stade Reimsu. U dresu Reimsa je ušest sezona postigao 121 pogodak, a u 200 utakmica u francuskom prvenstvu postigao je 165 golova. U dresu reprezentacije je odigrao 21 utakmicu i postigao 30 golova. U martu 2004. je izabran među 125 najboljih igrača svih vremena, dok je godinu dana ranije od strane Francuskog saveza izabran za najboljeg francuskog igrača u posljednjih 50 godina.Reprezentacije su bile smještene u četiri grupe po četiri selekcije koje su ovaj put igrale svaka sa svakom za razliku od četiri godine ranije kada su se u grupi igrale samo po dvije utakmice. Plasman dalje su osigurale po dvije najbolje selekcije, a imena trojice četvrtfinalsita dobijena su tek nakon majstorica.
Svako prvenstvo ima neku zanimljivost ili anegdotu zbog koje ostane upamćeno, a prvenstvo u Švedskoj 1958. godine ostaće upamćeno po dva sjajna igrača, brazilskom 17-godišnjaku Peleu, i francuskom napadaču, Justinu Fontaineu.
Odlični Šveđani i Just Fontaine
Njemačka je takmičenje u grupi I otvorila pobjedom nad Argentinom (3:1) uz dva gola Helmuta Rhana i jedan Uwe Seelera, dok je Cush donio prvu pobjedu u historiji za Sjevernu Irsku protiv Čehoslovačke. U drugom kolu su Irci poraženi od Argentine (0:1), dok je Njemačka ponovo golom Helmuta Rhana izborila remi protiv Čehoslovaka (2:2).
Rhan i Seeler su golovima u posljednjem kolu donijeli novi remi Nijemcima protiv Iraca (2:2) i izborili prolazak dalje, dok je Čehoslovačka ubjedljivom pobjedom nad Argentinom (6:1) izborila majstoricu protiv Iraca. McParland je s dva gola donio pobjedu Ircima u majstorici i plasman među osam najboljih svjetskih selekcija.
Iz grupe II dalje su prošli Francuska i Jugoslavija. Francuska je na otvaranju bila bolja od Paragvaja sa 7:3 uz tri gola Fontainea, dok je Jugoslavija golom Aleksandra Petakovića ostala neporažena protiv Škotske (1:1). Paragvaj je bio bolji od Škotske (3:2), kao i Jugoslavija od Francuske. Dva gola za Jugoslaviju postigao je Todor Veselinović, a jedan Petaković. Oba gola za Francuze postigao je Just Fontaine.
Just Fontaine je bio strijelac jednog pogotka i u trećem kolu kada je Francuska bila bolja od Škotske sa 2:1, dok je Jugoslavija odigrala 3:3 protiv Paragvaja. Po jedan gol za Plave postigli su Ognjanović, Veselinović i Rajkov.
Brazil – Švedska 5:2
Štokhlom – Stadion Rasunda. Gledalaca 51.800. Sudija Maurice Gigue (Francuska). Strijelci: Vava (9' i 32'), Pele (55' i 90'), Mario Zagallo (68') za Brazil, a Nils Liedhom (4') i Agne Simonsson (80') za Švedsku.
Brazil: Gilmar, D. Santos, N. Santos, Zito, Belini, Orlando, Grincha, Didi, Vava, Pele, Zagallo.
Švedska: Svensson, Bergmark, Axbom, Borjesson, Gustavsson, Parling, Hamrin, Gren, Simonsson, Liedholm, Skoglund.U grupi III Švedska je s 3:0 protiv Meksika otvorila prvenstvo, a Mašarska i Vels su odigrali 1:1. Meksiko je protiv Velsa u drugom kolu igrao 1:1, dok je Švedska pobjedom nad Mađarskom (2:1) kolo prije kraja osigurala plasman dalje. Vels je i u posljednjem kolu odigrao nerješeno protiv Švedske (0:0), a Mađarska je pobjedom nad Meksikom (4:0) izborila majstoricu. U odlučujućoj utakmici je Vels sa 2:1 izbacio Mađare.
Brazil je prve dvije utakmice u grupi IV igrao bez mladog Pelea. Jose Altafini je d postigao dva, a Nilton Santos jedan gol u premijernoj pobjedi Brazila protiv Austrije (3:0), dok su Sovjeti i Englezi igrali 2:2. SSSR je golovima braće Ivanov bio bolji od Austrije (2:0), dok su Brazil i Engleska odigrali bez golova. Engleska i Austrija su igrali 2:2 u posljednjem kolu, dok je Vava s dva gola odveo Brazil dalje protiv SSSR-a (2:0). U mjastorici za plasman dalje SSSR je bio bolji od Engleske sa 1:0.
Svijet je dobio novog idola
U prvom četvrtfinalnom paru Francuska nije imala problema protiv Sjeverne Irske (4:0), a ponovo je briljirao Just Fontaine koji je postigao dva gola. Švedska je golovima Hamrina i Simonssona u drugom poluvremenu slomila otop SSSR-a i prošla u polufinale (2:0), dok je Helmut Rhan izbacio Jugoslaviju (1:0) kao i četiri godine ranije.
Posljednji polufinalista postao je Brazil koji se dugo mučio protiv Velsa. U prvom sastavu Karioka je umjesto ponajboljeg napadača svijeta Jose Altafinija nastupio 17-godišnji Pele. Upravo je Pele u 66. minuti golom slomio otpor čvrstih Velšana i donio Brazilu pobjedu (1:0).
Iako je gubila sa 1:0 Švedska je uspjela protiv Njemačke preokrenuti rezultat i golovima Skoglunda, Grena i Hamrina slaviti pobjedu (3:19 i izboriti svoje prvo i jedino finale do danas. U drugom polufinalu svijet će ostati zadivljen izvedbom mladog Pelea koji je protiv Francuza postigao tri pogotka u pobjedi Brazila (5:2). Vava i Didi su dodali po jedan pogodak, dok je za Francuze deveti gol na prvenstvu postigao Just Fontaine.
U utakmici za treće mjesto Just Fontaine je sa četiri gola predvodio Francuze do pobjede nad Njemačkom (6:3), dok su Brazilci u finalu protiv Švedske demonstrirali silu u svom čuvenom 4-2-4 sistemu. Niels Liedhom je u 4. minuti donio veliku radost domaćim navijačima, ali je ona trajala samo pet minuta kada Vava poravnava.
Vava je drugim golom do kraja prvog poluvremena donio potpuni preokret Brazilcima, a da bi Pele i Mario Zagallo dvadeset minuta prije kraja donijeli Brazilu vodstvo od 4:1. Simonsson je deset minuta prije kraja smanjio na 4:2, a Pele u posljednjoj minuti postavlja konačnih 5:2 i donosi Brazilu prvi naslov svjetskog prvaka.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.