Loš početak za Domenecha

Domenech je ostao

M. Maksimović

Početak kvalifikacija za SP 2010. godine u Južnoj Africi je ponudio nekoliko velikih iznenađenja.
Dva najveća su se dogodila u grupi 7 gdje je Austrija nadigrala Francusku, dok je Litva u gostima uzela tri boda Rumuniji.

Austrijanci su odigrali nabolju utakmicu u posljednjih dvadesetak godina, pobjedivši Francusku 3:1.
Veliku pobjedu reprezentacije Austrije, najavio je Janko golom u 8. minuti. . Na 2-0 je povisio Rene Aufhauser u 41. minuti.

I u ovoj je kao i u akciji kod prvog gola učestvovao Andreas Ivanschitz. Francuzi su u 61. minuti, preko Govou smanjili na 2:1, a konačan rezultat je postavio Ivanschitz. Ivanschitz. je bio siguran sa bijele tačke, a predhodno je Philippe Mexes zaustavio u kaznenom prostoru Janka.
Litvanci su u gostima savladali Rumuniju čak 3:0. Iako su Rumunji igrali znatno oslabljeni bez dva najbolja igrača Adriana Mutua i Christiana Chivua, ovakav rezultat pred domaćim gledateljima u Cluju nitko nije očekivao.

Golove za Litvu su postigli Stankevicius, Mikoliunas i Kalonas. U ovoj istoj grupi Srbija je bila bolja od Farskih ostrva 2:0. Jacobsen je postigao autogol u 29.minuti autogol, a za konačan rezultat se pobrinuo Žigić tri minute prije kraja.

U grupi 6 pobjede su ostvarile reprezentacije Hrvatske, Ukrajine i Engleske. Hrvatska nije imala problema protiv Kazahstana.Niko Kovač, Modrić i Petrić su bili strijelci za sigurnih 3:0.
Ukrajina se provukla protiv Bjelorusije golom Shevchenka iz jedanesterca u 90. minuti. Englezi su se također namučili protiv Andore, a goloveza pobjedu postigao je Joe Cole.

Potražite više informacija na temu Kvalifikacije za SP:

U svojoj prvoj kvalifikacijskoj utakmici Crna Gora je remizirala protiv Bugarske odigravši 2:2. U istoj grupi je Italija tek drugim golom Di Natalie u 90. minuti savladala Cypar.