Gotovo je: Škotska i Španija na Evropskom prvenstvu!

Norvežani kiksali kod kuće

Esmer Oštraković

Jako dobru utakmicu u okviru 8. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo odigrale su reprezentacije Norveške i Španije. Pobjedu je na kraju ostvarila gostujuća selekcija sa 1:0.

Praktično se ništa nije dešavalo do velike gluposti koju je u 20. minuti napravio Alvaro Morata.

Naime, nakon sjajne akcije Španije lotpu je jedan domaći igrač skrenuo prema vlastitom golu i bilo je jasno da će gosti povesti.

Svi su krenuli da slave osim Alvara Morate koji je htio da gol bude pripisan njemu, te je ubacio loptu u mrežu.

Upravo zbog toga je poništen gol Španije, a razlog je taj što je VAR provjerom utvrđeno da je Morata bio u nedozvoljenoj poziciji.

Jedini gol na utakmici postigao je Gavi. Igrača se 49. minuti kada je Gavi loptu poslao u gol, ali se i ova situacija dugo pregledala.

Ipak, nakon četiri ili pet minuta prekida utvrđeno je da je sve bilo regularno, te je na kraju gol priznat.

Najveću šansu za poravnanje imao je Erling Haaland u samoj završnici utakmice, ali je to golman Španije sjajno zaustavio.

Jasno je nakon pobjede Španaca da su oni uz Škotsku izborili plasman na Evropsko prvenstvo.

Reprezentacija Poljske kiksala je na svom terenu protiv Moldavije, te je odigrala mršavih 1:1.

Gosti su u 26. minuti postigli gol i došli do prednosti, a strijelac je nakon asistencije Rate bio Nicolaescu.

Gol za poravnanje Poljske postigao je Swiderski u 53. minuti, ali više od toga Poljaci do kraja utakmice nisu mogli.

Poljska se sada nalazi na trećem mjestu sa 10 osvojenih bodova, a Moldavija je četvrta sa bodom manje.

Ispred njih su Češka sa 11 osvojenih bodova, te Albanija sa 13 osvojenih bodova, ali obje selekcije imaju utakmicu manje od Poljske.

Rumunija je ostvarila laganu pobjedu od 4:0 protiv Andore. Već nakon prvog poluvremena Rumuni su vodili sa 3:0.

Stanciu u 23. i Hagi u 28. minuti postigli su golove za vodstvo do 2:0, a do kraja poluvremena Marin je postigao gol sa bijele tačke.

Potražite više informacija na temu Kvalifikacije za EURO 2024:

Pobjedu je golom u 50. minuti potvrdio Coman nakon asistencija Hagija. Rumunija je nakono ove pobjede prva na tabeli sa 16 osvojenih bodova, ali ima jednu utakmicu više od drugoplasirane Švicarske koja ima bod manje.

Pet bodova manje ima Izrael koji ima i dvije utakmice manje od Rumunije i biti će zanimljivo vidjeti konačan rasplet u ovoj grupi.