Borac u produžetku "slomio" Slaviju, Promo u Donjem Vakufu bolji od Mrkonjić Grada

Prvenstvo BiH za košarkaše

A. Beganović

KK Borac iz Banja Luke o KK Promo iz Donjeg Vakufa stigli su do pobjeda u 15. kolu prvenstva Bosne i Hercegovine.

U okviru 15. kola košarkaškog prvenstva Bosne i Hercegovine završena su dva meča, a do pobjeda su stigli Borac iz Banja Luke i Promo iz Donjeg Vakufa.

Sjajan meč odigrali su Slavija i Borac, a na kraju je ekipa iz Banja Luke slavila i to nakon produžetka. Konačan rezultat glasio je 107:104 za Borac.

Domaći su odlično parirali favoriziranom Borcu, a nakon prve četvrtine imali u i prednost od dva poena (26:24), dok su na odmor otišli sa plus šest (52:46).

U nastavku je Borac uspio smanjiti prednost domaćih, a u posljednjih deset minuta regularnog dijela Slavija je ušla sa poenom viška (75:74), da bi nakon 40 minuta na semaforu stajalo 91:91. U produžeku bolje su se snašli gosti te su slavili rezultatom 107:104, no da je i Slavija trijumfovala ne bi bilo nezasluženo.

Najefikasniji u redovima Slavije bili su Foreman sa 27, te Maran sa 22 poena, dok su kod Borca najučinkovitiji bili Langović sa 27, te Rebec sa 22 poena.

Zanimljivo je bilo i u Donjem Vakufu, gdje je Promo dočekao Mrkonjić Grad. Domaći su uoči ovog duela bili u seriji od četiri uzastopna poraza, pa su svim silama željeli doći do pobjede.

I uspjeli su, ali nije im bilo lako. Istina, mnogo bolje su košarkaši iz Donjeg Vakufa otvorili susret. Odličnom odbranom su limitirali goste na samo 12 poena za 10 minuta, dok su oni s druge strane postigli osam više.

U drugoj četvrtini lošija igra u odbrani i jednih i drugih, mnogo laganih poena s obje strane, pa se na odmor odlazi pri rezultatu 46:38 za Promo.

Treću četvrtinu dobili su gosti rezultatom 16:15, pa je odluka o pobjedniku pala u posljednjoj. Domaći su konstantno bili u prednosti, ali sredinom posljednje četvrtine gosti su stigli na minus četiri (68:64), no domaći nisu gubili glavu, uspjeli su serijom 9:4 stići do plus devet (77:68), te su na kraju lagano susret priveli kraju (82:74).

Najefikasniji kod Proma su bili Šertović sa 23, te Watson sa 21 poenom, dok su Abram sa 18, te Mulaomerović sa 13 poena bili najefikasniji kod Mrkonjić Grada.