Donji Vakuf slavi: KK Promo u sjajnoj atmosferi pobijedio OKK Čelik i izborio ulazak u bh.elitu

Majstorica u Donjem Vakufu pripala domaćinu

Košarkaši Proma i Čelika večeras su u Donjem Vakufu odigrali majstoricu, odnosno treću utakmicu finala play-offa A1 lige, a na kraju pobjedu je slavila domaća ekipa rezultatom 93:63 i tako izborila nastup sljedeće sezone u eliti.

Domaći košarkaši danas su odigrali veoma dobro u odbrani, te su zaustavili najbolje igrače gostujuće ekipe i na kraju sasvim zasluženo slavili pobjedu i plasman u elitu. Foto:OKK Čelik

Košarkaši Proma večeras su u dupke punoj dvorani u Donjem Vakufu dočekali goste iz Zenice u trećoj utakmici finala za doigravanje za ulazak u bh.elitu. Nakon što je Promo u prvoj utakmici slavio, a Čelik prije tri dana u Zenici poravnao na 1:1, večeras se u Donjem Vakufu odlučivalo o putniku u najviši rang.

Zeničani su u večerašnji meč ušli s povredama Avdibegovića, Varupe i Podojka, koji su ipak uz jake bolove nastupili u večerašnjoj utakmici. Domaćini su od početka utakmice vodili, u prvoj četvrtini održavali su prednost koja je bila i 10-tak poena razlike, ipak gosti iz Zenice u finišu prve četvrtine konsoliduju redove te smanjuju vodstvo domaćina, tako da je nakon prve četvrtine na semaforu rezultat glasio 27:23 za Promo.
U drugoj četvrtini domaćini su odigrali sjajno, Džihan i Mustafica su bili veoma raspoloženi,a gosti ih nisu na pravi način mogli zaustaviti. Na poluvrijeme se otišlo pri rezultatu 45:34 za domaćina.

Početak treće četvrtine bolje otvaraju gosti, koji smanjuju razliku ispod 10 poena prednosti. Ipak večeras je Dinko Peljto odlično razigravao domaće košarkaše, prije svega Mustaficu i Džihana, koji su u drugom dijelu treće četvrtine odigrali sjajno i ponovo podigli razliku iznad 10 poena prednosti. Nakon trećeg perioda na semaforu je bilo 65:50 za ekipu Proma.

U posljednjoj četvrtini bilo je za teško očekivati da gosti iz Zenice mogu napraviti takav preokret. Posljednji period domaćini bolje otvaraju, te sa šest vezanih poena odlaze na velikih 71:52, a gosti nakon toga kao da su se predali i jedva su čekali d ana kraju završi utakmica. Na kraju utakmice bilo je 93:63 (27:23, 22:11,16:16, 28:13) za ekipu Proma.

Kada su u pitanju najbolji pojedinci u ekipi Proma, Nedim Mustafica je ponovo pokazao da je igrač za većeg ranga, večeras je ubacio 30 poena uz 18 skokova, Dinko Peljto ubacio je 20 poena uz nevjerovatnih 12 asistencija, dok je Admir Džihan dodao 19 poena. U redovima Čelika bolji od ostalih bili su Kerim Dragolj sa 17 poena, dok je Armin Avdibegović dodao 12.

Promo je današnjom pobjedom rezultatski izborio nastup među najboljim klubovima u BiH naredne sezone, a vidjet ćemo hoće li klub iz Donjeg Vakufa željeti igrati najviši rang, budući na velike troškove koje zahtjeva Premijer liga BiH, a to je najbolje osjetila Gradina iz Srebrenika, koja je prošle sezone izborila elitu i na kraju ove sezone odustala od takmičenja zbog nedostatka finansija.

Vrijedi istaći da je OKK Čelik drugu sezonu uzastopno igrao finale A1 lige, a nakon što su prošle sezone poraženi 2:1 od ekipe Gradine iz Srebrenika, ove sezone identičnim rezultatom poraženi su od Proma istim rezultatom. Zeničanima očito fali još nešto da bi igrali u društvu najboljih klubova u BiH, gdje im je sigurno po svemu i mjesto.