Real neće braniti titulu: CSKA i Efes u finalu Eurolige!

Kraljevi nisu uspjeli "dovršiti posao" kada su mogli

Večeras je u Vitoriji odigrano i drugo polufinale Final Foura Eurolige. Snage su odmjerili CSKA i Real Madrid, a Moskovljani su slavili sa 95:90 i prošli u finale Eurolige.

Otvaranje utakmice je donijelo dosta ujednačenu košarku da bi Real nakon sedam minuta igre uspio doći do +6. Prva četvrtina je ipak završena vodstvom Kraljeva od 22:18, da bi CSKA nakon dvije minute igre u drugoj četvrtini poravnao na 26:26.

Većim dijelom druge četvrtine ekipe su bile na jedan posjed, Fener je u jednom momentu imao pola koša prednosti, dok je dosta dugo rezultat na semaforu pokazivao 36:36.

Real je u finišu druge četvrtine uspio doći do koliko-toliko osjetnije prednosti (+5), ali se na veliki odmor otišlo vodstvom madriskog kluba od dva poena razlike, 45:43.

CSKA nije loše otvorila nastavak utakmice, ali se u trećoj dionici počeo sticati utisak da Real potpuno kontroliše meč. Igralo je Causer odlično, a Real je u trećoj dionici imao i +14, ali je CSKA uspio ući u zadnju četvrtinu sa pristojnim zaostatkom (73:65).

U zadnjoj dionici se stvari međutim preokreću, pa CSKA nakon tehničke greške za klupu Reala, nešto više od pet minuta do kraja utakmice, sa linije za slobodna bacanja smanjuje zaostatak na -2 (78:76).

Koji trenutak Clyburn pogađa trojku i dovodi CSKA na samo pola koša zaostatka. Isti igrač je 3:39 do kraja pogodio slobodno za izjednačenje Moskovljana, 80:80, ali je u narednom napadu Taylor pogodio trojku za Real.

Nije, međutim, CSKA odustajao, pa je De Colo trojkom nakon dugo vremena doveo Moskovljane u vodstvo. Tako je rezultat 1:19 prije kraja glasio 87:85 za CSKA.

Campazzo je 45 sekundi prije kraja faulirao De Coloa (klupa Reala je burno protestovala na ovu sudijsku odluku), pa je Francuz sa linije za slobodna bacanja povisio prednost CSKA na 89:85.

Ušlo se u "penal završnicu", a nakon slobodnih bacanja za Rodrigueza CSKA je imao prednost od 91:87, 17 sekundi do kraja. Ipak, Llull je 15 sekudni do kraja pogodio akrobatski šut za tri poena, pa je prednost CSKA smanjena na 91:90.

Higgins je na drugoj strani bio siguran sa linije za slobodna bacanja, dok je Llull promašio šut. Higgins je dvije sekunde do kraja sa linije za slobodna bacanja postavio konačnih CSKA - Real 95:90.

Aktuelni šampion Eurolige Real Madrid tako neće braniti naslov, već će se za titulu boriti CSKA i Efes koji je nešto ranije pobjedom nad Fenerom izborio svoje prvo finale Eurolige. Finalni meč se igra u nedjelju, 19. maja.

Najefikasniji u pobjedničkoj ekipi su bili De Colo i Rodriguez sa po 23 poena, dok je Clyburn dodao 18. Treba istaći i da je De Colo vjerovatno odigrao ključnu ulogu u pobjedi svog tima jer je 19 od svoja 23 poena postigao u drugom poluvremenu.

Kod Reala se istakao Fabien Causer sa 18 poena.