Njemačka zasluženo slavila proitv Srbije, pobjede Nizozemske, Belgije i Egipta

Svjetsko prvenstvo

A. Beganović

Rukometna reprezentacija Njemačke savladala je Srbiju. Do pobjeda su stigli i Nizozemska, Belgija i Egipat.

U okviru 2. kola grupe E Njemačka je savladala Srbiju rezultatom 34:33 i tako je došla do veoma važnih bodova u borbi za četvrtfinale. Od samog početka meča Njemačka je imala prednost, u jednom trenutku prvog poluvremena ona je iznosila četiri razlike, no do odmora su Srbi uspjeli smanjiti na podnošljivih 19:17.

Na otvaranju drugog dijela uspjela je Srbija doći na samo pogodak zaostatka, ali Njemačka brzo odgovara i stiže do plus pet u 8. minutu nastavka (26:21). Ipak Srbija se nije predavala pa se u posljednjih 15 minuta ušlo sa rezultatom 30:28 za Njemačku. Šest minuta prije kraja Njemačka pri vodstvu 32:30 ostaje sa igračem manje. No, Srbija ne koristi napad, a u kontri Njemačka pogađa za plus tri i sigurno vodstvo za samu završnicu meča.

Imala je Srbija nekoliko prilika da dođe na samo gol zaostatatka ali nije ih iskoristila što je Njemačka kaznila pa je minut i pol prije kraja imala plus tri 34:31. Srbija je do kraja smanjila na konačnih 34:33. Golla i Mertens sa po šest pogodaka su bili najefikasniji kod Njemačke, a Kukić sa sedam kod Srbije.

Mnogo više se očekivalo od Sjeverne Makedonije u duelu sa Nizozemskom. No, razočarali su izabranici Kirila Lazarova i Nizozemska je zasluženo slavila sa ubjedljivih 34:24.

Od samog početka meča Nizozemska je držala konce igre u svojim rukama i do odmora je riješila pitanje pobjednika (18:11). Pokušala je Sjeverna Makedonija u drugom dijelu da utakmicu učini zanimljivom, no jednostavno im ništa nije polazilo za rukom, pa je Nizozemska lagano stigla do vrijedne pobjede.

Najefikasniji u redovima Nizozemske bili su Smits sa 10, te Baijens sa sedam pogodaka, dok su Kuzmanovski i Peshevski sa po četi pogotka bili najefikasniji kod Sjeverne Makedonije.

Zanimljiv meč odigran je u grupi H gdje su snage odmjeriti Belgija i Tunis. U zanimljivom prvom poluvremenu nijedna reprezentacija nije uspjela napraviti veću prednost od dva gola, a na odmor se otišlo pri rezultatu 17:16 za Belgiju.

U drugom dijelu ništa novo, odnosno ni Belgija a ni Tunis je uspjevaju prelomiti meč, a pet minuta prije kraja na semaforu je stajalo 27:27. U samoj završnici bolje se snalazi Belgija za pobjedu 31:29. Qerimi sa šest pogodaka je predvodio Belgiju, dok kod Tunisa niko nije postigao više od tri.

U grupi G Egipat je nakon Hrvatske bez većih problema savladao i Maroko. Slavio je Egipat 30:19, a nakon prvih 30 minuta rezultat je glasio 13:9. U drugom dijelu je Egipat ubacio u brzinu više i na kraju je zasluženo slavio.

Kaddah sa sedam ,te Yousri sa pet pogodaka su bili najefikasniji kod Egipta, dok je Lakbi sa pet pogodaka bio najučinkovitiji kod Maroka.