Prošli i Admir Vladavić i Semir Štilić
Vladavić je u igru ušao u finišu meča

Kup UEFA

Admir Vladavić sa slovačkom Žilinom izborio je plasman u grupnu fazu Lige UEFA, nakon što je njegov tim večeras u Bugarskoj savladao Levski sa 1:0 (prvi meč završen bez pobjednika 1:1).

Trenutak odluke dogodio se u 60. minuti kada je pogodak postigao Adauto. Vladavić je utakmicu počeo na klupi za rezervne igrače, a u igru je ušao u finišu susreta, dok Mislav Karoglan nije ulazio u igru.

Uspješan četvrtak naših internacionalaca upotpunio je Semir Štilić, koji je sa Lech Poznanom nastavio evropski pohod. Lech je u dramatičnom finišu eliminisao Austriju iz Beča. Nakon što je 90 minuta završeno pobjedom Štilićevog tima, uslijedili su produžeci, obzirom da je i u Beču meč okončan trijumfom Austrije istim rezultatom. Lech je u 98. minuti poveo sa 3:1, a samo dvije minute kasnije Hattenberger je smanjio na 3:2, što je austrijancima bilo dovoljno za prolaz dalje. Međutim, Murawski je u posljednjim sekundama utakmice postavio konačnih 4:2, za veliko slavlje poljskog tima. Štilić je igrao od prve minute i bio je jedan od najboljih igrača na terenu.

HSV- je prolaz u grupnu fazu Lige UEFA osigurao Mladen Petrić. Hrvatski reprezentativac postigao je dva pogotka, što je u konačnici bilo dovoljno za prolaz dalje. Sampdorija nije imala većih problema da i u revanšu savlada Kaunas. Nakon 5:0 u prvom meču, Italijani su večeras trijumfovali sa 2:1. Ruski Spartak je pred domaćim navijačima remizirao sa Ostvarom, ali zbog trijumfa u prvom meču (1:0), rusi su prošli u grupnu fazu.

Njemački predstavnici, Stuttgart i Schalke 04 su obezbijedili prolaz u grupnu fazu Lige UEFA, ali zahvaljujući trijumfima od prije 14 dana. Schalke je večeras remizirao sa kiparskim APOEL-om (1:1), dok je Stuttgart prolaz dalje obezbijedio tek u posljednjih deset minuta. Naime, gosti iz Bugarske vodili su sa 2:0, ali su Nijemci prvo u 82. minuti preko Hitzlspergera smanjili na 2:1, a konačnih 2:2 postavio je Gomes u posljednjim trenucima utakmice.

Veliko iznenađenje priredili su fudbaleri Metalista koji su deklasirali Bešiktaš rezultatom 4:1 i tako dostigli i prestigli prednost turskog predstavnika iz prvog meča, kada je Bešiktaš u Istanbulu slavio pobjedu sa 1:0.

Rezultati
Wisla Krakow – Tottenham 1:1 (Brozek 83 / Glowacki ag 58), Rapid – Wolfsburg 1:1 (Maftei 70 / Grafite 16), Kaunas – Sampdoria 1:2 (Zelmikas 17 / Fornaroli 51, Bonazzoli 58), Spartak Moskva – Ostrava 1:1 (Bazhenov 3 / Otepka 32), Unirea – HSV 0:2 (Petrić 27, 51), Schalke 04 – APOEL Nikozija 1:1 (Pander 56 / Pinto 6), Stuttgart – Cherno More Varna 2:2 (Hitzlsperger 82, Gomes 90 / Yurukov 47, Gusev 79), Honka – Racing Santander 0:1 (Bedia 2), Levski Sofija – Žilina 0:1 (Adauto 60), Kalmar – Feyenoord Rotterdam 1:2 (Johansson 46 / Wijnaldum 17, Fer 51), Rosenborg – Brondby 3:2 (Konan 15, Skjelbred 73, Sapara 85 / Rasmussen 26, Kristiansen 36), Lech Poznan – Austrija Beč 4:2 (Rangifo 10, Peszko 85, Lewandowski 98, Murawski 120 / Aćimović 61 penal, Hattenberger 100), Galatasaray – Bellinzona 2:1 (Baroš 24 penal, Yildiz 85 / Sermeter 53), Metalist Kharkiv – Bešiktaš 4:1 (Coelho 15, 70, Dević 25, Gancarczyk 79 / Nobre 90), Partizan – Poli Temišvar 1:0 (Stevanović 69), Saint Etienne – Hapoel Tel Aviv (Gomis 25, 76 / Yeboah 90).

Napomena: Masnim slovima su obilježeni klubovi koji su izborili prolaz u grupnu fazu Lige UEFA.