Deset kola do kraja: Velež ili Olimpik?

Očekuje nas mnogo uzbuđenja

S. Mlaćo

Dvije trećine prvenstva iza nas su u Prvoj ligi Federacije BiH sezona 2018/19. Sasvim očekivano, za titulu prvaka do kraja sezone borit će se Velež i Olimpik.

Rođeni trenutno imaju četiri boda prednosti nad Olimpikom, no do kraja nas sigurno očekuje mnogo uzbuđenja.

Velež je u 20. kola upisao 15 pobjeda, te dodao četiri remija i jedan poraz, dok Olimpik ima 13 pobjeda, šest remija i jedan poraz.

Prednost Mostaraca svakako je i bolji međusobni duel (0:0, 2:2), tako da se može reći da mostarska ekipa u posljednju trećinu prvenstva ulazi sa viškom od četiri i pol boda.

Najveću pobjedu Velež je ostvario u 6. kolu kada je pred svojim navijačima rezultatom 7:0 savladao Zvijezdu s kojom će sutra odmjeriti snage u Gradačcu. S druge strane, Vukovi su najubjedljiviji bili u 13. kolu kada su na domaćem terenu sa ubjedljivih 4:0 nadigrali Slaven.

Rođeni se četiri puta vraćali iz "mrtvih", Olimpik dva puta

Zanimljivo je i da su Rođeni u četiri navrata dolazili do pobjeda nakon preokreta, odnosno vodstva protivnika, što može značiti da su mentalno dobro pripremljeni. Već na otvaranju sezone, odnosno u 1. kolu Čapljina je povela protiv Veleža, no gosti su golom Brandaa do odmora izjednačili da bi u drugom dijelu preko Fajića i Mujezinovića stigli do potnunog preokreta (4:1).

U 11. kolu Orašje je preko Prgića u 19. minuti stiglo do prednosti u duelu sa Veležom. S minimalnom prednošću domaćih otišlo se na odmor, no u drugom dijelui su Rođeni preko Brandaa, Ovčine i Fajića preokrenuli rezultat u svoju korist (3:1).

Već u narednom kolu Velež je u Mostaru nakon 26 minuta duela sa Bratstvom bio u rezultatskom deficitu. Ali, opet su Rođeni smogli snage za preokret. Fajić je u 41. minuti izjednačio, isti igrač je u 56. pogodio za 2:1, a za konačnih 3:1 pogodio je Brandao.

I u posljednjem odigranom kolu izabranici Ibre Rahimića su uspjeli iz rezultatskog minusa doći do sigurne pobjede. Gubili su u Mostaru od TOŠK-a 3:1, no Fajić je u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena pogodio za 3:2, da bi u drugom dijelu na terenu postojala samo jedna ekipa i to ona domaća. Ovčina u 46., Koprivica autogolom u 64. i Brandao u 86. bili su režiseri novog preokreta Veleža.

Olimpik je s druge strane samo dva puta uspio nakon rezultatskog deficita stići do preokreta. Desilo se to u 2. kolu kada je Igman na Otoci golom Carvalha u 1. minuti poveo. Ipak Osmanović i Pavlović su do odmora preokrenuli rezultat u korist Olimpika da bi Pehar dvadesetak minuta prije kraja pogodio za konačnih 3:1.

U 10. kolu je Olimpik na gostovanju u Čapljini bio u rezultatskom deficitu od 31. minute, no uspjeli su Vukovi na kraju slaviti rezultatom 3:1.

Do kraja sezone Velež će po pet puta biti domaćin (NK Slaven, FK Rudar Kakanj, HNK Orašje, NK Vitez, FK Igman) i gost (NK Zvijezda, NK Metalleghe, NK Novi Travnik, NK Bratstvo, NK Bosna Visoko), a ista situacija je i kod Olimpika (kod kuće: NK Metalleghe BSI, NK Bratstvo, HNK Čapljina, NK TOŠK, FK Rudar Kakanj); u gostima (NK Novi Travnik, NK Bosna Visoko, NK Jedinstvo, NK Slaven, HNK Orašje).

Ovako je izgledao put Veleža i Olimpika u dosadašnjem dijelu sezone:

1.kolo:

HNK Čapljina - FK Velež 1:4 ( Pervan 17'/ Brandao 20', Fajić 58',71', Mujezinović 82')

NK Vitez - FK Olimpik 0:0

2.kolo:

FK Velež - FK Goražde 3:1 (Brandao 8', Fajić 77', 90'/Blagojević 48')

FK Olimpik - FK Igman 3:1 (Osmanović 6', Pavlović 45', Pehar 71'/Carvalho 1')

3. kolo:

NK Jedinstvo - FK Velež 1:3 (Samardžić 27'/Fajić 9', 46', Mujezinović 78')

FK Goražde - FK Olimpik 0:3 (p.f.)

4. kolo:

FK Velež - FK Olimpik 0:0

5. kolo:

NK TOŠK - FK Velež 0:0

FK Olimpik - NK Zvijezda 1:1 (Osmanović 66'/Šarić 20')

6.kolo:

FK Velež - NK Zvijezda 7:0 ( Cvijanović 38', Fajić 44', 45', Zvonić 52', Brandao 62', Ovčina 77', Behram 83')

Metalleghe BSI - FK Olimpik 0:1 (Jusić 90+')

7.kolo:

NK Slaven - FK Velež 2:3 (Salihović 56', 86'/Fajić 20', Brandao 80', Zvonić 89')

FK Olimpik - NK Novi Travnik 2:2 (Osmanović 25', Jusić 47'/Skopljak 52', Petak 62')

8.kolo:

FK Velež - NK Metalleghe 0:0

NK Bratstvo - FK Olimpik 1:0 (Stojanov 90+)

9.kolo:

FK Rudar - FK Velež 1:3 (F.Kovač 69'/Fajić 20', Behram 45', Brandao 66')

FK Olimpik - NK Bosna 2:0 (Osmanović 33', Jusić 59')

10.kolo:

FK Velež - NK Novi Travnik 5:0 (Fajić 45+', 57', 82', Ovčina 65', Cvijanović 90+')

HNK Čapljina - FK Olimpik 1:3 (Jusić ag. 31'/Rodin ag. 49', Uzelac 63', Džafić 70')

11.kolo:

HN Orašje - FK Velež 1:3 (Prgić 19'/Brandao 52', Ovčina 67', Fajić 82')

FK Olimpik - NK Jedinstvo 2:0 (Uzelac 15', Osmanović 31')

12. kolo:

FK Velež - NK Bratstvo 3:1 (Fajić 41', 56', Brandao 76'/Stojanov 26')

NK TOŠK - FK Olimpik 0:0

13. kolo:

NK Vitez - FK Velež 0:3 ( Fajić 29, Vehabović 41', Ojeda 89')

FK Olimpik - NK Slaven 4:0 (Jusić 22', Jusufi 49', Kišić 55', Osmanović 72')

14.kolo:

FK Velež - NK Bosna Visoko 5:1 (Cvijanović 8', Brandao 22' 83', Mujezinović 67', Fajić 88'/Šero 67')

FK Rudar - FK Olimpik 0:1 (Karić 62')

15.kolo:

FK Igman - FK Velež 0:1 (Mujezinović 52')

FK Olimpik - HNK Orašje 1:0 (Osmanović 67')

16. kolo:

FK Velež - HNK Čapljina 4:0 (Fajić 39', Brandao 45', Cvijanović 55', Behram 59')

FK Olimpik - NK Vitez 2:0 (Osmanović 20', Pandža 51')

17. kolo:

FK Goražde - FK Velež 1:0 (Islamagić 19')

FK Igman - FK Olimpik 0:1 (Zeba 9')

18. kolo:

FK Velež - NK Jedinstvo 2:0 (Hodžić ag. 28', Behram 52')

FK Olimpik - FK Goražde 3:0 (Osmanović 13',68', Pandža 90')

19. kolo:

FK Olimpik - FK Velež 2:2 (Osmanović 65', Radovac 90+'/Behram 24', Fajić 39)

20. kolo:

FK Velež - NK TOŠK 5:3 (Behram 7', Fajić 45', Ovčina 46', Koprivica ag. 64', Brandao 86'/Pavlović 6', Mujagić 31', Rastoka 38')