Najveći skandal 20. vijeka: Španci drogirali Maltežane, sudijama poklanjali satove?
Svjedočanstva bivših reprezentativaca Malte bacila su ljagu na plasman Španaca na Euro i "čudesnih" devet golova u drugom poluvremenu.

Spektakularni plasman Crvene furije na Euro je bio dobro izrežirana prevara?

Više od tri decenije nakon što je reprezentacija Španije deklasirala Maltu u Sevilli i na nevjerovatan način došla do plasmana na Evropsko prvenstvo 1984. godine, emitirana je dokumentarna emisija u kojoj su izrečene teške optužbe na račun Crvene furije.

Špancima je bila potrebna pobjeda nad Maltom od čak 11 golova razlike kako bi došli do plasmana na Evropsko prvenstvo 1984. godine, a na "sudbonosnoj" utakmici u decembru 1983. Crvena furija je uspjela postići 12 golova, dok su također 12 pogodaka španski fudbaleri upisali u svim ostalim utakmicama tog kvalifkacionog ciklusa zajedno.

Reprezentacija Španije je slavila sa 12:1 i zahvaljujući kasnom golu Juana Anotnia Senora prestigla Holandiju na prvom mjestu grupe 7 kvalifikacija za Euro. Španci su na kraju ciklusa bili potpuno izjednačeni sa Holanđanima po bodovima i gol razlici, ali su na Euro otišli zahvaljujući broju postignutih golova.

Ipak, kako je, istina i tada slabašna, Malta koja nije imala nikakve šanse za plasman na Euro nakon solidnog otpora u prvom poluvremenu i zaostatka od 3:1 u nastavku primila devet golova, a da nijednom nije uzvratila?

Odgovor se, možda, moguće pronaći u dokumentarcu pod nazivom "Fiebre Maldini, jedini strijelac Malte te večeri", emitovanom na španskoj televiziji proteklog ponedjeljka.

Nekoliko fudbalera tadašnje reprezentacije Malte, govorilo je o "zloglasnoj" utakmici, te se nisu ustručavali da optuže Špance da su te večeri bili dopingovani, kao i da su na poluvremenu uspjeli "drogirati" Maltežane.

"Imam brata koji je bio 'body builder' i znam šta se dešava kada ljudi uzmu steroide... Energija koju su Španci imali nije bila normalna. Nekima je pjena izlazila na usta. Izgledalo je kao da im neka kisela tekućina izlazi na usta i nisu mogli prestati piti vodu. Znam šta se dešava kada su ljudi na steroidima", izjavio je Silvio Demanuele, nekadašnji reprezentativac Malte.

Također, Demanuele je istakao da su se nakon pauze igrači Malte osjećali kao da su pijani, dok je tadašnji selektor, danas 89-godišnjak, Victor Scerri otkrio sumnjivu situaciju sa poluvremena, zbog koje se može zaključiti da su njegovi igrači drogirani od strane Španaca na stadionu Benito Villamarin.

"Nizak čovjek obučen u bijelo je ušao u naše prostoriije i ponudio nas pladnjem na kojem su se nalazile kriške limuna. Jedino to su nam i ponudili. Igrači su ih 'cuclali', a nakon toga su se počeli osjećati loše", prisjetio se Scerri.

"Kada sam progutao sok iz limuna osjećao sam se kao pijan, kao da sam čitavu noć proveo u izlasku", potvrdio je Scerrijeve navode Damanuele.

Tadašnji selektor Malte je poručio da su ga u više navrata razne osobe pitale da li smatra da su Španci drogirali njegove igrače, ali da nikada to nije želio potvrditi jer nije imao konkretnih dokaza za tako nešto.

I holandski mediji su se dugo bavili spornom utakmicom, te su u nekoliko navrata objavljivali priče o dopingovanim španskim fudbalerima, ali i o tome kako su Maltežani podmićeni.

Potražite više informacija na temu Kvalifikacije za EURO 2024:

Ipak, nekadašnji golman Malte John Bonello je 2003. godine u razgovoru sa holandskim novinarima demantovao navode da je primio mito od Španaca, ali je tada istakao da su čelnici Crvene furije viđeni kako nakon utakmice piju šampanjac sa sudijama, ali i da arbitrima daju zlatne satove.

Ovakve optužbe nikada nisu potvrđene, a Španci su i ovaj put demantovali sve navode iz pomenutog dokumentarca, a nekadašnji defanzivac Crvene furije Jose Antonio Camacho je istakao da je po srijedi samo slučaj "loših gubitnika", koji pokušavaju opravdati ubjedljiv poraz.