Jakirović profesorski istrpio Hoxhu, on mu vratio s kamatama
FOTO - EPA (Najbolji igrač utakmice Hoxha u akciji. Dosuđen je penal, pa ga je VAR poništio)

Zagreb večeras slavi

K. Lizde

Zagreb večeras slavi. Dinamo je preko Betisa stigao do osmine finala Konferencijske lige s obzirom da je odigravši 1:1 na Maksimiru sačuvao prednost iz prvog susreta (1:0). Modri su odigrali dobar meč, taktički su sjajno odradili posao, a velike zasluge za prolaz dalje ima i nekadašnji trener Zrinjskog, Sergej Jakirović.

Nakon senzacionalne pobjede u Sevilli protiv Betisa (1:0), nogometaši Dinama su kroz još kvalitetniju igru u uzvratu uspjeli remizirati 1:1 na Maksimiru i tako izboriti osminu finala Konferencijske Lige.

Junak utakmice je definitivno bio, ovih dana često osporavani Arben Hoxha, kojeg je 90% ljudi željelo večeras vidjeti na klupi. To ponajviše govori o njegovom karakteru, da u trenutku kada mu malo ljudi vjeruje, izvuče maksimum iz sebe i odigra odličnu utakmicu.

Ali još više govori o karakteru i stavu njegovog trenera "Profe" Jakirovića, koji ima svoju viziju i nikakvi utjecaji sa strane ne mogu remetiti njegove planove i odluke. Zato i danas ponavljamo, Jakirović će biti veliki trener, ako već i danas nije postao.

Analiza utakmice koja je toliko rezultatski bila bitna, zna često pasti pod uticaj euforičnosti i subjektiviteta poslije pozitivnog rezultata, pogotovo ako ste "naklonjeni" jednoj od ekipa, a nekako je logično da u srazu Dinama i Betisa, ljubitelji nogometa sa ovih prostora budu naklonjeni Modrim.

GNK Dinamo je u svakom momentu znao šta želi

Definitivno, Dinamo je večeras u 80 posto utakmice izgledao kao ekipa koja zna svoj cilj i kako doći do njega. Dupli defanzivni blok je Jakirović podigao na nekih 35-40 metara od svog gola i samim tim dobio lakšu ofanzivnu, a samim tim i defanzivnu tranziciju.

Dosta je to dobro izgledalo do 35. minute kada uslijed pritiska Betisa, ekipa Dinama spušta prednji blok na 25-30 metara. Tako je Betis dobio dodatni "push" prema naprijed, a bili su prilično sigurni da nema opasnosti po njihov gol, jer su krilne i vezne igrače Dinama dovoljno udaljili od svog gola.

Uslijed toga, Dinamo prima pomalo naivan gol, kada nedoumicu Perkovića koristi Ruibal i asistira za Bakumbua koji nesmetan pogađa. Gol koji se boljom koncentracijom i jednostavnijom reakcijom mogao spriječiti u začetku akcije.

Napomenimo još da je u prvom poluvremenu lijeva strana Dinama puno bolje izgledala od desne, Hoxha je bio odlučan i konkretan, Perković je pratio dobro do primljenog gola, poslije je malo potonuo.

Dinamo je igrao klasičnih 4-2-3-1, gdje su dva vezna igrača Sučić i Mišić pravovremeno "hapsili" veznjake Betisa, a kada su imali posjed, situacije su rješavali većinom tačnim pasovima. Drugo poluvrijeme Dinamo ulazi kudikamo kvalitetnije, Jakirović uspijeva ubijediti svoje igrače da defanzivni blok podignu 10 do 15 metara prema naprijed i samim tim dobija sigurnost pozadi, a okomitost i lakšu tranziciju prema naprijed.

Hoxha u drugom poluvremenu nastavlja raditi dobre stvari, s tim da dobija samopouzdanje i biva još konkretniji i opasniji. Jedna takva situacija donosi gol Dinamu, Hoxha odlično prolazi i asistira a Kaneko zabija. Japanac je još jednom pokazao svoju glavnu kvalitetu, da se pojavi uvijek gdje ga protivnik najmanje očekuje.

Nije Dinamo ostatak utakmice gubio na ritmu, niti se pretjerano povlačio prema svom golu, zadržali su nivo trke i motiviranosti, te prilično lagano priveli utakmicu kraju bez panike i prevelikih uzbuđenja.

Potražite više informacija na temu UEFA Konferencijska liga:

Jakirović je zaslužio velike pohvale za taktički pristup utakmici, a još više za "svojeglavost" koja je u njegovom slučaju kompliment.

Kako su igrali nogometaši Dinama

Nevistić: Vrlo siguran, uključen u igru - 6.0
Ristovski: Defanzivno vrlo korektan, mnogo truda i jednostavnih rješenja - 6.5
Perković : Kvalitetno ušao u utakmicu, pogotovo ofanzivno, poslije gola za koji je glavni sukrivac, pao - 5.5
Bernauer : Večeras za nijansu dojmljiviji član stoperskog dvojca. Jednostavno, pametno, oštro - 7.0
Theophile-Catherine: Dosta dobrih duela I borbe sa opasnim Bakumbuom - 6.5
Mišić : Dosta presječenih pasova i tačnih dodavanja - 6.0
Sučić: Dinamova budućnost, zrelost i odgovornost sa 20 godina - 6.5
Kaneko: Pojavljivao se, uvijek na liniji dodavanja, zabio gol - 6.5
Baturina: Do 60. minute jedan od najlošijih na terenu, od 60. jedan od najboljih. Veliki dragulj, prepun ekstra poteza - 6.0
Hoxha: Definitivno igrač utakmice, opravdao povjerenje Jakirovića, zatvorio usta kritičarima (pa i potpisniku teksta) - 7.0
Petković: Puno dobrih duela sa jakim stoperima Betisa, žrtva taktike - 6.0
Špikić, Kulenović i Halilović su premalo igrali za ocjenu, ali su pokazali fanatični borbenost.
Jakirović: "Profesor" još jednom potvrdio doktorsku disertaciju u taktičkom segmentu - 7.0

Zaprati GNK Dinamo Zagreb, dodaj ga u MOJE TEME i ne propusti nijednu bitnu informaciju iz svog kluba. Klikni: