
Budući Zmaj
Barcina nada odabrala Edina, ali i BiH? “Zvao me lično - nisam mogao reći ne”
Veoma perspektivni odbrambeni nogometaš, Eman Košpo (18) potpisao je jučer ugovor s Fiorentinom, a sada je iznio svoje prve dojmove nakon što je postao član Viola. Nije teško pogoditi ko je doprinio njegovom potezu i odluci da pređe u ovaj divni talijanski grad.
Kolonija Bosanaca u Italiji se proširila. Istina, Košpo je rođen i odrastao u Švicarsku, igra za U18 selekciju te zemlje, ali je njegovo porijeklo iz Bosne i Hercegovine, što bi vrlo lako mogla postati njegova reprezentacija u budućnosti. Na osnovu prvih "impresija" - čini se da ide upravo u tom pravcu. I tu dolazimo do veličine Edina Džeke, koji ima ulogu daleko širu od one koja se golim okom vidi.
Naravno, ponovo bi veliku ulogu u interesu reprezentacije BiH i svih navijača ove zemlje mogao imati Edin Džeko, koji je nešto ranije potpisao za Fiorentinu, tako da će se njih dvojica u Firenci sigurno često družiti, a sam 191 cm visok štoper je upravo najbolje bh. nogometaša nazvao svojim idolom.
"On je legenda, moj idol još od djetinjstva. Sretan sam što igram s njim: ovo je najbolji dan u mom životu. Dat ću sve od sebe", bile su prve riječi dečka koji je potpisao ugovor do 2030. godine.
Protekle dvije sezone igrao je za omladince Barcelone, ali nije bilo mjesta u prvoj postavi kod Hansija Flicka, zbog čega je odlučio da ode u Italiju i naravno vjeruje da će imati priliku za prve utakmice u prvom timu.
Oglasi
Trener Stefano Pioli zna kako raditi s mladim igračima; klub je već krenuo jasnim putem, njegujući talente, a zatim se fokusirajući na budućnost na temelju mladih nogometaša.
"Oduševljen sam. Danas se osjećam kao najsretniji dječak ikad jer sam stigao u veliki klub. Nikada u životu nisam vidio ovakav trening centar i jedva čekam svoje prve minute na terenu.
Odabrao sam Fiorentinu zbog svoje pozicije; Italija je posebna zemlja za defanzivne nogometaše. Mogu puno naučiti. Upoznao sam toliko sjajnih ljudi, počevši od trenera", dodao je Košpo u razgovoru za zvanični sajt Fiorentine.
Trenirao s prvim timom Barce, s roditeljima i braćom stigao na potpis
Rođen je u Aarau, gdje je igrao kao dijete, potom u omladincima Grashoppera, a 2023. je stigao u čuvenu Barcinu La Masiju (U19). U sezoni 2024/25 bio je važan dio ekipe Barcelone U19 koja je osvojila omladinsku Ligu prvak, upisavši devet nastupa.
Ranije ove godine je trenirao s prvim timom Barcelone, pred El Clásico., nakon čega je potpisao za Fiorentinu, ali je Barca zadržala dio prava, uključujući naknadu od buduće prodaje.
Oglasi
Košpo je Fiorentinu koštao otprilike 850.000 eura i već je odradio prvi trening s Fiorentinom, a u Firencu je došao u pratnji svojih roditelja.
Iako ga je željela i Atalanta, on priznaje da je Džeko imao veliki ulogu u izboru Fiorentine. Tvrdi da ga je Edin nazvao tokom pregovora, ali nije otkrivao detalje, no da jednostavno nije mogao da odbije poziv takve veličine.
Njegovi roditelji inače potiču iz sela kod Konjica. Svi zajedno ljeto uglavnom provode u BiH, pa su veoma realne šanse da mladi defanzivac odabere BiH u budućnosti i nema nikakve sumnje da će dobar dio posla odraditi sam Džeko, a na potezu su i rukovodioci Nogometnog saveza BiH.
Ima itekako kvalitetnih mladića bh. porijekla širom svijeta, samo je važno na vrijeme reagovati i dovesti ih pod bh. zastavu.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.