
Reagovala PU u Osijeku
Navijači Hrvatske uhapšeni zbog ustaških pjesama
U Hrvatskoj je u toku hapšenje navijača koji su pjevali ustaške pjesme. Tačnije, na području Osijeka i Vinkovaca uhapšeno je 12 navijača pod sumnjom da su pjevali pomenute pjesme.
Sporna je utakmica kvalifikacija za EURO 2024. odugrana u Osijeku između Hrvatske i Turske na kojoj su se čule ustaške pjesme prenosi Jutarnji.hr.
Odmah po saznanju da je u toku akcija hapšena saopštenjem za javnost oglasila se Policijska Uprava koja je koordirinarala za vrijeme utakmice u Osijeku.
"Danas, 15. oktobra na području Policijske uprave osječko-baranjske i vukovarsko srijemske uhićeno je 12 osumnjičenih osoba zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima tokom odigravanja nogometne utakmice između reprezentacija Hrvatske i Turske na "Opus Areni" u Osijeku dana 12. oktobra 2023. Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja osumnjičene osobe policija će dovesti nadležnom prekršajnom sudu. Daljnje kriminalističko istraživanje se nastavlja"", stoji u saopštenju PU osječko-baranjske koja je koordinirala akciju u saradnji s kolegama iz PU vukovarsko-srijemske.
Nastavlja se akcija utvrđivanja svih detalja, ali i samog prekršaja, jer je poznato da UEFA može spremiti rigorozne kazne za organizatore utakmice, ako dođe do sličnih nacionalističkih i političkih skandiranja.
Oglasi
Što je jako važno u cijeloj situaciji je to da će uhapšeni će biti procesuirani prema pravilinku.
Dakle, utakmica je odigrana na stadionu u Osijeku, što znači u gradu Osijeku je napravljen prekršaj i uhapšeni biti prvo ispitani u osječkoj policiji, a nakon toga privedeni na Prekršajni sud u Osijeku.
Prema nezvaničnm informacijama hrvatskih medija u pitanju su većinom navijači iz Vinkovaca.
Nije poznato da li je neka određena navijačka grupa koja prati utakmice hrvatske reprezentacije ili je cijelo skandiranje i pjevanje krenulo od starne pojedinca i grupe na stadionu.
Podsjetimo, Turska je u Osijeku savladala Hrvatsku rezultatom 1:0 i zakomplikovala stvari u grupi.
Vatreni večeras gostuju u Velsu i igraju pod blagim pritiskom.
U slučaju novog neuspjeha izabranici Zlatka Dalića bi van svih očekivanja ušli u dramatičan finiš kvalifikacija u novembru.
Top Komentari
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.