Penali u Nizozemskoj odlučili polufinalistu Konferencijske lige, nezapamćena utakmica u Italiji

Noć puna uzbuđenja

H. Zilić

Dobili smo prva dva učesnika polufinala UEFA konferencijske lige nakon velike drame. Noć koja je ponudila dosta toga.

Fiorentina je u Firenzi dočekala poljski Lech i imala je prednost od 4:1 iz prvog susreta u Poljskoj.

Svi su mislili da je večerašnji duel stvar formalnosti, ali nisu tako mislili igrači Lecha.

U 69. minuti na semaforu je pisalo 0:3 za Lech, gosti su anulirali prednost Viola iz prve utakmice i nastao je šok na stadionu.

Za Lech su pogađali Sousa u devetoj, Velde iz penala u 65. i Sobiech u 69. minuti utakmice.

Fiorentina je bila u totalnom šoku, ali uspjeli su se oporaviti i spriječiti jednu od najvećih senzacija u evropskom fudbalu, gledajući rezultat prve utakmice.

Sottil u 78. minuti pogađa za 1:3, a konačnih 2:3 postavlja Castrovilli u drugoj minuti sudijske nadoknade.

Tako je Fiorentina sa ukupnih 6:4 izborila plasman u polufinale gdje čeka boljeg iz duela Basela i Nice.

Uzbuđenja je bilo i u Nizozemskoj u duelu AZ Alkmaara i Anderlechta. Gosti iz Belgije su na revanš donijeli prednost od 2:0 iz prvog susreta.

AZ je tu prednost anulirao na samom startu utakmice. Pavlidis je iz penala pogodio za 1:0 u osmoj minuti, a isti igrač u 13. pogađa za 2:0.

Potražite više informacija na temu UEFA Konferencijska liga:

Nakon tog AZ je napadao cijelu utakmicu tražio treći pogodak, ali Anderlecht je odoljevao i regularno vrijeme, zatim i produžetke pa su putnika u polufinale odlučili penali.

U penal seriji je bila bolja ekipa AZ-a sa 4:1 i izborila plasman u polufinale UEFA konferencijske lige gdje čeka boljeg iz duela West Ham - Gent.