Španija i Argentina korak do finala
Slika iz Madrida

Nakon prvog dana polufinalnih okršaja

M. Maksimović

Nakon prvog dana polufinalnih dvoboja Davis Cup reprezentacije Španija i Argentine su sa maksimalnih 2:0 stigle na korak do velikog finala.

Španija u Madridu, u koridi vodi protiv SAD 2:0, što je i očekivano s obzirom da se igra na zemlji i da su Amerikanci oslabljeni neigranjem Jamesa Blake i Boba Bryana.

Opet treba reći da Španci do ove prednosti nisu došli lako. Prvi bod je osvojio Rafael Nadal koji je nakon 3 sata i 18 minuta igre pobjedio Sama Querreya u četiri seta. Querrey je igrao dobro, uzeo je prvi set u tie breaku, u drugom je odmah napravio break. Međutim Nadal je uzvratio u četvrtom gemu, a breakom u desetom je stigao do seta.

U nastavku meča Nadalu su za pobjedu trebala dva breaka, jedan u četvrtom gemu trećeg seta, drugi u devetom gemu četvrtog seta. Na kraju je Nadal slavio 6-7 (5), 6-4, 6-3, 6-4.

Drugi bod je osvojio David Ferrer pobjedivši Andya Roddicka u pet setova. U tie breaku prvog seta Roddick je vodio 5-4, Ferrer je uzeo tri poena zaredom. Nakon prvog seta Ferrer je nestao, igrao je samo Roddick. U dva seta pet puta je Roddick uzeo servis Ferreru koji je izgledao izgubljen.

Rani break Ferrera već u prvom gemu četvrtog seta uspjeva vratiti domaćine u život. Pitanje pobjednika u ovom meču na kraju je riješeno u 14. gemu, Roddick nije izdržao. U subotu igraju parovi, Feliziano Lopez i Fernando Verdasco protiv Mike Bryana i Mardya Fisha.

Identičnih 2:0 ima Argentina protiv Rusije koja nikada nije izgledala slabije u polufinalu. Shamil Tarpishev je toliko puta znao izvući ovu reprezentaciju, ali nakon petka u kojem ''gaučosi'' nisu izgubili niti seta, pobjeda Rusije bi bila čista fantazija.

David Nalbandian je u prvom meču u tri seta sredio Igora Andreeva. Prvi je Nalbandian dobio u tie breaku, u preostala dva Andreev nije imao šanse. Dva breaka u drugom i jedan u trećem setu su bila dovoljna za konačnih 7-6(5), 6-2, 6-4.

Juan Martin Del Potro je u daleko boljoj formi od Davida Nalbandiana što se vidjelo i po rezultatu u drugom singlu. Davydenko je na kraju bio razbijen 6-1, 6-4, 6-2. U subotu će Canas i Calleri pokušati završiti posao protiv Tursunova i Kunitsyna.