Za kraj pobjeda Stocha
Kamil Stoch

Petorka se povukla

M. Maksimović

Posljednjeg dana takmičenja na Planici pobjedu je ostvario Poljak Kamil Stoch.Za pobjedu je bio dovoljno 215.5metara iz prve serije, jer su u drugoj nije skakalo zbog jakog vjetra.Drugo mjesto osvojio je Slovenac Robert Kranjec, koji je skočio devet metara duže, ali uz slabije ocjene, dok je treći bio Poljak Adam Malysz doskočivši na 216 metara.

Bilo je to posljednje takmičenje u karijeri legendarnog Poljaka, koji nakon ove sezone odlazi u penziju.Malysz je jedan od najboljih skijaša skakača u istoriji ovog sporta. Tokom svoje bogate i uspješne karijere ubilježio je čak 39 pobjeda u Svjetskom kupu, a samo Finac Mati Nykanen ima više, 46. Malysz je četiri puta bio pobjednik Svjetskog kupa, četiri puta je bio svjetski prvak, a na O-ju je osvojio tri srebra i broncu.

Pored Malysza nastupom na Planici zaključili su aktivnu karijeru Primoz Peterka, Michael Uhrmann, Janne Ahonne i Andreas Kuettel.Ahonen je u karijeri osvojio 12 medalja na svjetskim prvenstvima i Olimpijskim igrama, dva puta je slavio u Svjetskom kupu, pet puta je bio najbolji na Novogodišnjoj turneji, ukupno je ostvario 36 pobjeda.Peterka ima po jednu broncu sa Olimpijade i SP, dva puta je bio najbolji u Svjetskom kupu, jednom je osvojio Novogodišnju turneju.Uhrmann ima dva zlata sa Olimpijade i SP-a, dok je Kuettel bio svjetski prvak.

Naslov pobjednika Svjetskog kupa i prije takmičenja na Planici osigurao je Austrijanac Thomas Morgenstern sa 1757 bodova, drugi je Švicarac Simon Ammann (1364), a treći je Adam Malysz (1163).Što se tiče ukupnog poretka u letovima, Gregor Schlierenzauer je najbolji sa 475 bodova, Martin Koch je drugi (387), dok je treći Thomas Morgenstern (378).