Funkcionalna terapija

Mehaničke tjelesne smetnje sprječavaju maksimalan učinak

Funkcionalna terapija

Sportaši koji zahtjevaju maksimalan fizički učinak svoga tijela treniraju mnogo sa ciljem da postignu što bolje rezultate. Ipak, postoje i drugi načini da se iskoristi maksimalna snaga tijela.

Mnogi neznaju da često postoje mehaničke smetnje u mišično-koštanom sistemu koje tijelu jednostavno onemogućava da iskoristi maksimalnu snagu. Adekvatan trening i funkcionalna terapija može da poboljša učinak jednog sportaša.

Prošle sedmice govorio sam o tome kako poremećena funkcija kičmenog stuba može da utiče na povrede u preponama kod nogometaša. Na isti način, kroz smanjenje funkcije određenih mišića, dolazi do promjene mehanike tijela koja zahtijeva mnogo energije samo za laganu aktivnost kao što je hod.

Svaki pokret našeg tijela se izvršava primarno od određenih mišića i sekundarno od manjih pomagajućih mičića. Kada primarni mišić za jedan pokret nema dovoljnu neuromišićnu funkciju i istovremeno nema mogućnost za maksimalnu kontrakciju, dolazi do kompenzacionih aktivnosti koje zahtjevaju mnogo energije. Konzumacija kisika u mišićima će biti povećana u pokušaju tijela da aktivira mišić koji slabo radi i, u isto vrijeme, za povećan kompenzacioni rad pomagajućih mišića. Ovo u sebi stvara nove probleme o kojima u ovom dijelu neću govoriti. Rezultat ove nepoželjne situacije je povećana konzumacija energije i prebrzo umaranje kod sportaša. Ako problem zahtjeva mnogo energije pri običnom hodu, zamislite onda šta se dešava tokom maksimalnog trčanja.

Funkcionalna terapija tijela je veoma efikasna u bolnom stanju u kojem je uzrok loša funkcija. Ova vrsta terapije se može iskoristiti još više u preventivnoj svrsi za smanjenje rizika od bolova i povreda, takođe kao i dio treninga jer ona omogućava tijelu optimalnije kretanje/funkciju i na taj način maksimalan učinak.

Funkcionalna terapija je glavni dio sportske medicine na zapadu i primjenjuje se u gotovo svim profesionalnim sportovima. U SAD je kiropraktika svakodnevna terapija naročito u sportu. Interesantna informacija je da su uspješni sportisti poput Muhammada Alija, Kareema-Abdula Jubara i Carla Lewisa redovno imali svoje kiropraktičare uz sebe. Arnold Schwarzenegger je izjavio da mu je njegov kiropraktičar uz redovne terapije omogućio da trenira na tom nivou koji mu je bio potreban i da je bio veliki dio njegove uspješne karijere.

Biomehanička funkcija tijela je veoma važna za uspješan učinak u sportu. Isto kao što jedan automobil povremeno treba biti servisiran, tako i naše tijelo treba pažnju jer mašina koja se održava duže i traje.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.