„Koljeno skakača“

Problemi sa koljenima

„Koljeno skakača“

Jedni od najčešćih problema u sportu su problemi sa koljenima. Prisutni su u gotovo svim sportovima, naročito u nogometu, košarci, odbojci i rukometu, a često i u alpinističkim sportovima. Šta ih uzrokuje? Kako ih tretirati? Kako ih zaobići?

Problemi mogu biti akutnog nastanka poslije nezgodnog pokreta ili udarca, ali takođe kao hronični bolovi koji nastaju vremenom. Uzroci ovih problema su mnogi zbog čega ću u narednih nekoliko članaka govoriti o povredama koljena.

U prvom poglavlju tema će biti bolovi oko patele (čašice). Bolovi se često javljaju poslije dugoročnog intenzivnog treninga sa mnogo skokova, šprintova i naglih promjena smijera kretanja. Bolovi mogu nastati tokom aktiviteta i postati intenzivniji što duže trening traje te biti prisutni poslije sportske aktivnosti. Takođe, mogu biti prisutni prije aktivnosti i nestati poslije zagrijavanja te se samo izazvati pri određenim pokretima kao što su skokovi i nagli pokreti. Lokalizacija bola je često na donjem dijelu patele gdje se spaja čašica sa tetivom mišića Quadriceps. Ova vrsta bola često postaje hronična i javlja se postepeno bez akutnog nastanka. Često se javlja u sportovima kao košarka i rukomet.

Najčešći uzrok ove vrste bolova je povreda koja se naziva Patelarna tendinopatija ili takozvano „Koljeno skakača“. Uzroci ove pojave su upravo ranije navedeni nagli pokreti, skokovi i dugoročno naporan trening ili takmičenje. Ne zna se tačno zašto se javlja samo kod nekih ljudi, ali se pretpostavlja da se radi o nedovoljno jakim Quadriceps mišićima naročito u ekscentričnoj fazi aktiviranja. Uzrok može da bude neravnoteža između mm Quadriceps i mm Hamstrings, povećan ugao između Tibie i Femura (kosti u donjem ekstremitetu) te mehaničke smetnje u karlici i lumbalnoj kičmi. Na bolnom mjestu tetive se nevide znaci inflamacije, ali se vide degenerativne promjene koje uzrokuju bolove. Ovu vrstu problema treba sanirati u ranoj fazi da nebi postao hroničan.

Ako se pojavi ova vrsta problema važno je prekinuti aktivitete koji izazivaju bolove. Slijede terapije za podspješavanje funkcije karlice i mišića u blizini, te terapije za promjene u tetivi koji uzrokuju bolove. Trening ne treba skroz obustaviti i važno je ostati aktivan u tom dijelu treninga koji ne stvara bol. Imperativ je održavati fizičku kondiciju i jačinu mišića, naročito Quadriceps. Pri tome je excentrični trening za ovu grupu mišića možda najvažniji dio treninga u cilju da ojača tetiva koja je povrijeđena. Excentrični trening je najbitniji za jačanje tetiva jer stimuliše tijelo da stvara novo tkivo koje pojačava tetivu. U većini slučajeva oporavak zahtijeva najmanje 12 sedmica i često je uspješan. U nekim slučajevima, ovisno od faze problema, potrebna je operacija. Iz ovog razloga je važno reagovati na vrijeme te sanirati povredu.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.