Boston prvak nakon 22 godine
Russell i Garnett

M. Maksimović

Osmog juna 1986. godine Boston je u svom Boston Gardenu pobjedio Houston 114:97 za pobjedu 4-2 za 16. naslov prvaka...

22 godine su navijači ovog kluba čekali, ali su noćas napokon dečekali. U šestoj utakmici velikog finala Boston Celticsi su uništili L.A.Lakerse 131:92, te su na taj način nadmašili svoj vlastiti rekord iz 1965., kada su u petoj utakmici finala pobijedili s 33 razlike, 129:96, također LA Lakerse.

Noćašnja utakmica je bila samo zanimljiva do prvih minuta druge četvrtine, nakon čega Celticsi počinju stvarati prednost koja je na poluvremenu iznosila velikih 23 poena prednosti, 58:35. U nastavku utakmice Celticsi su povečavali prednost, koja je i minutu u minutu rasla, do krajnjih 131:92.

Za vraćanje titule NBA prvaka u Boston, prvi puta nakon 1986. godine, najzaslužnija je "Velika trojka" Celticsa - Paul Pierce, Kevin Garnett i Ray Allen, koja je dominirala i u šestoj finalnoj utakmici. Kevin Garnett je na terenu proveo 36 minuta i za to vrijeme je ubacio 26 poena uz 14 skokova. Ray Allen je također ubacio 26 poena, a Paul Pierce je noćašnji dvoboj zakljkučio
sa 17 poena i 10 asista, te je na kraju proglašen MVP-em velikog finala.

Pierce je u šest finalnih utakmica prosječno postizao 21.8 koševa uz 6.3 asistencije i 4.5 skokova.
Celticsi su odigrali izvanrednu obranu, zaustavivši najboljeg igrača Lakersa, Kobea Bryanta na za njega skromih 22 poena, Lamar Odom postigao je 14, Jordan Farmar 12 Pau Gasol 11 poena uz 8 skokova.

"Na vrhu svijeta sam! Osim rođenja mog djeteta, ovo je najveći dan u mom životu. Nema spavanja barem sedam, čovječe!", rekao je Garnett

Vlasnik kluba Wyc Grousbeck,pobjedu je dočekao s nezapaljenom cigarom u ustima - u znak priznanja Redu Auerbachu, legendarnom treneru bostonskih 'Zelenih', koji je s klubom osvojio prvih 16 titula.