Vrijeme je za povratak u igru?

Strah poslije povrede uzrok novih problema

Vrijeme je za povratak u igru?

Gotovo svi sportisti znaju šta znači biti povrijeđen. Poslije akutnog liječenja i oporavljajuće rehabilitacije vrijeme je vratiti se u igru. Upravo ova faza, problem je za mnoge sportaše jer su u strahu od povratka iste povrede.

Svaka povreda zahtjeva svoj tok oporavljanja. Važno je da, istovremeno kada se povreda dogodi, adekvatno tretira akutnu fazu. Nakon toga slijedi rehabilitacija koja se mora sastojati od adekvatnog treninga za povrijeđeni dio te za održavanje fizičke spremnosti sportaša dok je odsutan. Važan dio rehabilitacije je funkcionalna terapija koja rasterećuje tijelo, omogućava normalnu funkciju i na taj način ubrzava period liječenja. Ako se ovaj dio adekvatno izvrši, sportista se može suksesivno vratiti u svoj sport. Ipak ovaj povratak u igru, stvara strah i nesigurnost kod mnogih sportaša.

Naprimjer, fudbaler ima povredu mišića hamstrings (zadnji dio butine). Nalazi se u rehabilitacionoj fazi. Jedna od vježbi koje radi je ekscentrično jačanje povrijeđenog mišića. Dok sjedi u mašini za hamstringse i diže utege, ima strah od opterećenja ovog mišića. Tokom vježbe nesvjesno koristi zdravu nogu više nego povrijeđenu. Došlo je i vrijeme za povratak u trening sa loptom. Dok igra, negdje u podsvijesti mu je povreda desne noge i oprezan je da je neoptereti. U punom trku mu je korak desne noge kraći od lijeve. Viđao sam fudbalere koji čak izgledaju kao da šepaju dok trče. Izgledaju kao ranjene srne. Ovo su primjeri kako to često može da izgleda poslije povrede. I žalosna je istina da se pojave poslije sedam dana i kažu da ih noga još “bolucka”, ali da je sada bol nastala u drugoj nozi.

Upravo se ovo ne smije dogoditi. Tokom pogrešnog kretanja u strahu da se povreda vrati, stvorilo se preopterećenje mišića u drugoj nozi i nastala je ista povreda na drugoj strani. Bolovi od prethodne povrede, često su tu kao psihološki bolovi jer sportista non stop misli na njih. Ako je izvršena adekvatna terapija i rehabilitacija povrede što takođe znači da je prošlo dovoljno vremena od ozlijede, povrijeđeni dio je najvjerovatnije spreman za ponovno i postepeno opterećenje. Nemojte dozvoliti da se krećete na pogrešan način jer ćete stvoriti novi problem. Shvatite svaku povredu ozbiljno i tretirajte je sa respektom. Ali kada je ona sanirana onda je više - nema. Ukoliko, ipak, malo zaboli to se ne može smatrati opasnim, no treba obratiti pažnju ako se ista pojača dan nakon naprezanja.
Malo bola je nekada potrebno da povrijeđeni dio ojača.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.