Za zlato košarkašice SAD-a i Australije
Ruskinje poklekle pred Amerikankama

Olimpijski košarkaški turnir

U finalu ženskog košarkaškog turnira koje je na rasporedu 23. avgusta igraće Sjedinjene Američke Države i Australija, dok će se za bronzanu medalju boriti Rusija i Kina, poražene ekipe u današnjim polufinalnim utakmicama.

Amerikanke su do trijumfa prtiv Ruskinja doše tek u drugom poluvremenu. Prvi period igre završen je rezultatom 16:13 u korist Rusije, ali su Amerikanke do poluvremena uspjele preokrenuti rezultat i na odmor otići sa pola koša prednosti (33:32). U nastavku susreta košarkašice SAD-a su dominirale na parketu i na kraju slavile pobjedu rezultatom 67:52.

Mnogo manje neizvjesnosti bilo je u drugoj polufinalnoj utakmici u kojoj su Australijanke bez većih problema deklasirale domaću Kinu rezultatom 90:56. Neizvjesno je bilo samo u prvoj četvrtini u koja je završena rezultatom 13:11 u korist Australijanki. Ostatak meča pripao je „gošćama“ koje nisu dozvolile iznenađenje.