Victor Ahn ima zlato i pod zastavom Rusije

Nakon tri južnokorejska iz Torina

Naturalizirani Rus Victor Ahn osvojio je naslov olimpijskog pobjednika u utrci u brzom klizanju na kratke staze na 1000 metara.

An je do svoje druge medalje u Sočiju, bio je brončani na 1500 metara, stigao s vremenom u finalu
1:25.325 minuta, srebro je također pripalo domaćem predstavniku, Vladimiru Grigorevu sa 1:25.399, dok je broncu osvojio Holanđanin Sijnkie Knegt sa 1:25.611.

Ahn sada ima četiri zlatne medalje, ali ova osvojena danas, prva je u karijeri za Rusiju. Predhodne tri je izborio pod zastavom Južne Koreje. Ove zlatne medalje, osvojio je još u Torinu 2006. godine, na 1.000 i 1.500 metara, kao i štafeti na 5.000 metara.

Ahn je odlučio napustiti Južnu Koreju prije svega zbog nedovoljne podrške. Osim zastave i države, Ahn je promijenio i ime. Za Južnu Koreju je nastupao kao  Ahn Hyun-Soo