Hrabrom igrom korak do cilja
Odlično izdanje Bh rukometaša

M. Maksimović

Muška rukometna reprezentacija BiH je tri gola razlike udaljena od svog najvećeg uspjeha u istoriji.
U Mađarskom Đonđošu BiH rukometaši su porazom od Mađarske 27:25 stekli realne šanse za u revanš susretu koji se igra za sedam dana izbore plasman na SP koje se 2009. godine igra u Hrvatskoj.

Naši rukometaši su odigrali hrabro i nisu gubili glavu kada su mađari u dva navrata otišli na tri gola razlike. Početak utakmice nudi rezultatsku klackalicu, a naša reprezentacija u 11 minuti nakon gola Toromanovića vodi 6:4 Tada Mađari odgovaraju serijom 3:0 za vodstvo 7:6. Kao što se i očekivali domaćini su krenuli sa grubom igrom, što im sudije iz Rusije Poladenko - Cherenga tolerišu.

Ipak naši uspijevaju uzvratiti pa vodi 9:8, nako nčega slijedi opet kritične minute, Mađari opet imaju mini seriju za 11:9. Tada Prce postiže dva gola i hvatamo priključak. Finiš prvog poluvremena nudi dosta uzbuđenja. Nagy i Gulyás donose prednost mađarskoj 15:12, ali do odlaska u svlačionice Prce i Toromanović postižu po gol za -1, 15:14.

Mađarska - BiH 27:25 (15:14)
Dvorana u Gyongyosu. Gledalaca 1.500
Sudije Igor Chernega i Viktor Poladenko (oba Rusija)
Sedmerci: Mađarska 4(4); BiH 1(1)
Isključenja Mađarska 8, BiH 6 minuta; crveni karton Martinović (BiH)

Mađarska: Puljezević, Fazekaš, Illesz 4, Czasar, Motzai 1, Gal 1, Ivatzik 7, Nagy 1, Gyulasz 1,
Laluszka 1, Eklemović 7, Herbert, Zubai 1, Bujasz 3. Selektor Laszlo Skalicki.

BiH: Tahirović (13), Grahovac, Harmandić 1, Mustafić 2, Terzić 4, Stojanović 3, Toromanović 3, Čakić, Hajdarević, Veselinov, Obradović 4, Martinović, Prce 4, Doborac 4. Selektor Halid Demirović
U drugom dijelu i dalje uspjevamo bez većih problema držati priključak. Iako u par navrata Poladenko i Cherenga kulturno otimaju loptu našim igračima, domaći rukometaši ne mogu nništa napraviti. Tek u 54. minuti dosuđen je prvi sedmerac za našu reprezentaciju, Terzić postiže gol za vodstvo 24:23.

U finišu Rusi pojačavaju vjetar u leđa Mađrskoj.Sviraju probijenja Prce, pa onda nakon prekršaja nad Zubai dosuđuju sedmerac i pokazuju crveni karton Matinoviću. U tim trenucima Puljezević skida Stojanoviću dvije lopte sa krila, Ilyes zabija za 27:24. Ipak ne gubimo glavu, igramo do kraja. Stojanović postiže gol, uspijevamo se odbraniti pa imamo napad za -1, ali šut Prce zaustavlja Puljezević za konačnih 27:25.

Halidu Demiroviću ostaje pet dana da što bolje pripremi svoje izabranike koji uz pomoć svojih vjernih navijač u punoj Skenderiji mogu stići i prestiću ovu prednost Mađarske.